Obraz Banksy’ego sprzedany za prawie 10 mln funtów

Opublikowano: 11.10.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 583

Obraz powstał 10 lat temu a przedstawia brytyjski Parlament pełen małp. Patrząc na podsycany Brexitem chaos panujący w brytyjskiej polityce, złośliwi twierdzą, że artysta w pewnym sensie przewidział przyszłość. „Devolved Parliament”, został sprzedany na aukcji w londyńskim Sotheby’s za rekordową sumę blisko 10 milionów funtów.

Dom aukcyjny szacował wartość pracy na góra 2,5 miliona funtów, licytacja trwała 13 minut, a obraz został kupiony za bagatela 9 879 500 GBP. Prace ulicznego artysty, którego tożsamość owiana jest tajemnicą, to nie lada gratka dla koneserów sztuki. Z koli sam Banksy wielokrotnie kpił z kolekcjonerów, zrobił to również wczoraj po zakończeniu aukcji. Na Twitterze umieścił cytat australijskiego krytyka sztuki Roberta Hughes’a, który potępiał sprowadzanie sztuki do poziomu biznesu, kolekcjonerów nazywał kupcami, dla których ważniejsza od dzieła jest jego cena.

Praca przedstawiająca stado małp zasiadających w Izbie Gmin zamiast parlamentarzystów, została wystawiona na sprzedaż 29 marca 2019 roku, czyli w dniu w którym Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską. Wtedy też artysta zdecydował się na zmianę nazwy obrazu z “Question time” na “Devolved Parliament”, które oznacza jednocześnie cofnięcie się w ewolucji parlamentaryzmu oraz postulat polityczny utworzenia angielskiego parlamentu niezależnego od brytyjskiego.

Banksy to brytyjski artysta uliczny, w jego sztuce zawsze zawarte jest jakieś przesłanie – polityczne lub światopoglądowe, jego prace można znaleźć niemal na całym świecie.

Autorstwo: SDG
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.