Obojnak we Francji walczy o uznanie trzeciej płci

Opublikowano: 12.04.2017 | Kategorie: Prawo, Seks, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

4 maja francuski Sąd Najwyższy pochyli się nad sprawą 66-letniego Gaetana Schmitta, który wbrew swojej woli został uznany za mężczyznę i przez całe życie zmagał się ze skutkami decyzji rodziców.

Urodził się z zalążkiem waginy i z mikropenisem. Nie czuje się ani kobietą ani mężczyzną. Uznano go za chłopca, ale kiedy miał 12 lat, jego ciało nie zaczęło dorastać płciowo i nie wykazywało cech męskich, usłyszał od ojca, że „stanowi dla rodziny poważny problem”.

“Z wiekiem było coraz gorzej. Przez brak testosteronu moje ciało nie zmieniało się, a jedynie rosło. Gdy chciałem dostać się na studia, przeprowadzono dla mnie specjalny egzamin, aby ocenić stopień mojej dojrzałości. Czułem się upokorzony” – mówi Gaetan, dziś urzędnik we francuskim Ministerstwie Kultury, zaangażowany w walkę o prawa osób transseksualnych. Walczy w sądzie o to, aby mógł mieć w dokumentach wpis „płeć: neutralna”. Usiłowano przekonać go, aby poddał się operacji oraz terapii hormonalnej mającej na celu przekształcenie go w kobietę.

Wydawało się, że jest już blisko zwycięstwa, kiedy sąd w Tours zgodził się uznać jego trzecią płeć w 2015 roku (oficjalnie uznaje je Argentyna oraz Australia). Rok później sąd w Orleanie decyzję cofnął. Schmitt odwołał się do Sądu Najwyższego, który jego sprawą ma się zająć 4 maja. Ta wstrząsająca historia może być zalążkiem kolejnych zmian, które poprawią jakość życia osób transseksualnych.

W październiku 2016 we Francji znowelizowano “Kodeks cywilny” tak, aby można było w dokumentach zmienić płeć bez konieczności poddawania się operacji – wystarczy zadeklarowanie określonego „stanu świadomości” i wskazania, z którą płcią chcemy się utożsamiać. Jednak wciąż jeszcze oficjalnie nie uznano płci trzeciej, neutralnej. Francois Hollande, który umożliwił zawieranie małżeństw homoseksualnych z prawem do adopcji i raz już spotkał się z głębokim sprzeciwem konserwatystów, boi się w kampanii wyborczej realizować kolejne zmiany, które mogłyby ich rozdrażnić. Majowa decyzja Sądu Najwyższego będzie stanowić precedens, który być może pozwoli innym na możliwość wpisania w akt urodzenia płci neutralnej.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
replikant3d
Użytkownik

Coraz lepiej….czy my żyjemy w jakiś koszmarnym Matriksie?

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ