Obniżanie podatków najbogatszym nie służy gospodarce

Opublikowano: 18.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1137

Badacze z London School of Economics postanowili przeanalizować dane z pięćdziesięciu lat, gdy obniżano stawki podatkowe dla najbogatszych. Z analizy wynika, że teoria skapywania nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Po obniżaniu danin dla najbogatszych rośnie jedynie ich udział w dochodach całości ludności, natomiast wcale nie zwiększa się wzrost gospodarczy.

Pod lupą naukowców znalazły się lata 1965-2015. Właśnie w tym czasie podatki dla najbogatszych były obniżane w osiemnastu państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Analiza miała przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy prawdziwa jest „teoria skapywania” zakładająca bogacenie się społeczeństwa wraz z powiększaniem się majątków najbogatszych.

Specjaliści z London School of Economics nie znaleźli jednak takiego związku, a ich ustalenia pokrywają się z artykułem opublikowanym w 2014 roku w piśmie „American Economic Journal”. Tamten tekst sugerował właśnie, że mniejsze daniny dla najbogatszych zwiększają jedynie ich udział w dochodach całej ludności, jednak nie mają przełożenia na wzrost gospodarczy.

PKB w przeliczeniu na mieszkańca oraz stopa bezrobocia nie zmniejszały się w perspektywie pięciu lat, gdy porównywało się państwa obniżające podatki dla najbogatszych, z krajami nie decydującymi się na podobny krok. Tym samym po zmniejszeniu danin wzrastały jedynie przychody milionerów, co jedynie pogłębiało nierówności dochodowe.

Julian Limberg, współautor badania i wykładowca polityki publicznej w King’s College London, w wypowiedzi dla mediów zwrócił uwagę na zupełnie inną korelację. Mianowicie w Europie największy wzrost gospodarczy i spadek bezrobocia odnotowywano w latach powojennych. Tymczasem właśnie w tym okresie podatki dla najbogatszych były największe.

Na podstawie: Rp.pl, Wvlt.tv
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.