Polski żołnierz może być gruby, chory i bez narządów

Opublikowano: 17.11.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2376

Przygotowany został projekt zmian w przepisach dotyczących orzekania zdolności do czynnej służby wojskowej. Ministerstwo Obrony Narodowej chce obniżyć warunki przyjęcia do służby.

Załącznik do rozporządzenia szefa MON ws. orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach obejmuje choroby i ułomności stojące na przeszkodzie do przyjęcia od służby w Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz Służbie Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego.

Planuje się obniżenie wymogów z tym związanych. Po wejściu w życie projektu nowelizacji, osoby z otyłością drugiego stopnia, atopowym zapaleniem skóry, próchnicą zębów, kamicą układu moczowego, brakiem lub zanikiem jednego jądra, pooperacyjnym brakiem śledziony, nadreaktywnością oskrzeli, nadciśnieniem tętniczym pierwszego stopnia, a także niektórymi przypadkami choroby wrzodowej lub dwunastnicy nie będą dyskwalifikowane przez komisje lekarskie.

Komisje przyznają jedną z poniższych kategorii:

– kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej;

– kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej;

– kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;

– kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, zarówno w czasie pokoju, jak i w razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Wprost”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szwęda 17.11.2022 13:11

  A starych facetów z bebzonem będą przyjmowali, kiedyś przed wojną przyjmowali…

 2. Stanlley 17.11.2022 13:50

  No tak – bo nie są potrzebni żołnierze – tylko mieso armatnie. Całkiem możliwe że wiedzą że Polacy masowo nie będą chcieli walczyć – więc obniżyli wymagania by ew jakieś chore świry miały możliwość zostania mięsem armatnim. Obecnie – wojsko polskie nie jest kierowane tak by mogło wygrywać – całkiem mozliwe że polska armia została by rozjechana przez armię przeciętnego państewka afrykańskiego – np takiej Nigerii…

 3. Stary Kulas 17.11.2022 14:42

  @Szwęda
  Pisz proszę o którą wojnę Ci chodzi, bo nie wiem 🙁

 4. walter667 17.11.2022 21:28

  Coś te ostatnie informacja są podejrzane – a tu wstąp do munduru, a to kategorie, a to nowoczesny sprzet, przyjdz i zobacz, a to jednodniowe szkolenia….jak byk idziemy na mięso armatnie, bo tam na wschodzie to zostali już chyba tylko najemnicy którym trzeba płacić, a poljakowi ? Bog, honor, ojczyzna, nie ? Tylko że to się już przejadło i śmiałbym się, gdyby całe bataliony polskie poddawały się od razu bez walki, więc czekam na tą informację jak podadzą o 19:30-ci – co grozi za dezercje. Idę o zakład że tak będzie, może nawet mam pomysł, bo skoro teraz można będzie rekwirowac samochody za jazdę po pijaku, to może mieszkania/domy/działki za dezercję, tzw. nacjonalizacja, za wspieranie “reżimów” ? Sorki rodacy że sprzedałem patent politykom, ale to tylko dlatego, żeby do niektórych mózgów dotarło, że wróg nie jest daleko, tylko….no właśnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.