Kosmiczny obiekt Oumuamua przyspiesza!

Opublikowano: 29.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1630

Oumuamua, a dokładniej 1I/2017 Oumuamua, pierwszy znany nam obiekt z przestrzeni międzygwiezdnej, który odwiedził Układ Słoneczny, nie jest asteroidą. To najprawdopodobniej kometa.

Astronomowie, którzy śledzą Oumuamua od chwili odkrycia, stwierdzili, że prędkość tego obiektu nie może zostać wyjaśniona wyłącznie działaniem grawitacji. Obiekt przyspiesza, a można to wyjaśnić przez uwalnianie się gazu z ogrzewanego przez Słońce końca Oumuamua.

Specjaliści od miesięcy sprzeczają się, czym jest Oumuamua. Od dawna spodziewano się, że pierwszym obiektem spoza Układu Słonecznego, który doń trafi będzie kometa. Jednak komety są zwykle otoczone chmurą pyłu i gazu. W przypadku Oumuamua nic takiego nie zaobserwowano. To zaś sugeruje, że obiekt składa się głównie ze skał i metalu, jest więc asteroidą, a nie kometą złożoną ze skał i zamarzniętej wody.

Już w grudniu zespół kierowany przez Alana Fitzsimmonsa z Queen’s University w Belfaście sugerował, że Oumuamua bardzo przypomina kometę. Naukowcy argumentowali, że jej lodowe wnętrze jest otoczone grubą warstwą bogatych w węgiel zanieczyszczeń.

Teraz grupa naukowców pracujących pod przewodem Marco Micheliego z Europejskiej Agencji Kosmicznej, stwierdziła, że Oumuamua przyspiesza, a zjawiska tego nie da się wyjaśnić wyłącznie wpływem Słońca, Księżyca i pobliskich planet. “Jest coś jeszcze, co napędza Oumuamua, więc porusza się ona szybciej niż powinna, gdyby działała na nią tylko grawitacja”, cieszy się Fitzsimmons.

Oumuamua zachowuje się więc jak kometa, którą napędza emitowany przez nią gaz. Dlaczego więc astronomowie nie zauważyli typowej dla komet otoczki pyłu i gazu? Obiekt mógł utracić pył w czasie podróży międzygwiezdnej lub też został on dotychczas przegapiony przez specjalistów. A obecność gazu trudno jest wykryć. Ponadto astronomowie mogli szukać niewłaściwych gazów. Poszukiwali sygnatur cyjanków, charakterystycznych dla komet z Układu Słonecznego. Oumuamua może mieć zupełnie inny skład.

Jedynym pewnym sposobem na zbadanie składu gościa byłoby wysłanie sondy. To jednak nie wchodzi w rachubę. Oumuamua znajduje się zbyt daleko i porusza się zbyt szybko. Być może jednak w przyszłości uda się odkryć międzygwiezdnego gościa, który będzie leciał bliżej Ziemi i uda się wysłać nań sondę.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: TheVerge.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

  1. skrzypkima 29.06.2018 22:55

    To jest właśnie ciekawe, że po pierwszych badaniach oznajmiono, że ten obiekt składa się w dużej ilości z pierwiastków metalicznych.
    Teraz, kiedy się mówi, że to kometa, jakoś nikt nie wspomina o tych pierwszych ustaleniach.
    Nie ma metalicznych komet. Nie wykryto żadnego warkocza za obiektem, który rozwiązywałby problem przyspieszania.
    Czyżbyśmy jednak obserwowali przelot obcego statku kosmicznego przez nasz układ planetarny?

  2. Szwęda 01.07.2018 09:23

    A czy istnieje chociaż jakaś hipoteza tłumacząca chyba bardzo mocno osobliwy kształt tego obiektu?

  3. maciek 01.07.2018 15:46

    Siemanko Szwęda

    Istnieje bardzo poważna hipoteza że ten obiekt jest spoza układu. He. He. Słonecznego.

  4. Szwęda 01.07.2018 19:19

    No to co, że spoza układu – asteroidy są raczej bardzo do siebie podobne gdziekolwiek.

  5. jakiskretyn 02.07.2018 11:12

    @Szwęda
    Nie wiemy czy są – znamy tylko te z Układu Słonecznego. Ekstrapolacja nie zawsze się sprawdza.

  6. Szwęda 02.07.2018 19:42

    Ale chodziło mi raczej o uniwersalne prawa fizyki. Raczej wątpliwe, żeby w innych galaktykach obowiązywały inne prawa – gdyby tak było, to zapewne kosmos obserwowany przez teleskopy byłby strasznie pokaszaniony.

  7. maciek 03.07.2018 01:48

    Kosmos jest w każdym miejscu inny i ma prawo taki być. Prawo fizyki.

  8. MasaKalambura 03.07.2018 06:12

    Ten obiekt jest spoza Układu Słonecznego. Nie pozagalaktyczny.

    Jeśli spojrzeć w najdalszy możliwy punkt na niebie z jednej strony, a potem obejrzeć najdalszy punkt strony przeciwnej okazuje się, ze wszechświat jest niezwykle jednorodny i podobny do siebie. Do tego stopnia, ze w tej jednorodności upatruje się dowodu na nielokalność (niezależność od predkosci światła, przestrzeni ani czasu) praw w nim panujących.

    Religie natomiast widza w tym dowód na jedność jego Stwórcy.

  9. Fenix 03.07.2018 08:33

    UFO statek ,ciekawe czemu nie zastosowali osłony niewidzialności ? Może sfingowanie bryły kamienia , było ich osłoną.

  10. Szwęda 04.07.2018 17:44

    Myślę, że ten statek tak długo leciał, że skamieniał…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.