Obama nie planuje interwencji zbrojnej na Ukrainie

Opublikowano: 21.03.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 552

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej ratyfikowała umowę międzypaństwową o przyjęciu do składu Rosji nowych podmiotów – Republiki Krym i miasta o znaczeniu federalnym – Sewastopola, podpisaną 18 marca w Moskwie. Prezydent Rosji Władimir Putin dzień wcześniej przedłożył Dumie Państwowej projekt ustawy w sprawie ratyfikacji umowy między Federacją Rosyjską i Republiką Krymu i utworzenia w składzie FR nowych podmiotów. W piątek 21 marca dokument rozpatrzy Rada Federacji (wyższa izba rosyjskiego parlamentu).

Proces prawny przyłączenia Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji zakończy się już w tym tygodniu – oznajmił szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Ławrow oświadczył także, że Rosja nie zamierza zmieniać swojej linii obrony rodaków za granicą politycznymi, prawnymi i dyplomatycznymi środkami. “Będziemy domagać się, aby w krajach, w których znaleźli się nasi obywatele, były w pełni respektowane ich prawa i wolności” – powiedział szef MSZ.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Aleksander Turczynow zdymisjonował ambasadorów kraju w Polsce, Szwecji, Danii i Egipcie. Odpowiednie dekrety zostały opublikowane na stronie prezydenta. Przyczyny zdymisjonowania dyplomatów nie zostały podane. Ponadto Turczynow zgłosił pod obrady Rady Najwyższej deklarację “O walce o uwolnienie Ukrainy”, w której wezwał ukraińskich i zagranicznych parlamentarzystów, aby nie uznawali oddzielenie się Krymu. Na Krymie 16 marca odbyło się referendum w sprawie statusu autonomii, ponad 96% wyborców opowiedziało się za przyłączeniem się Krymu do Rosji.

Rząd Czech zamierza zorganizować przesiedlenie grupy wołyńskich Czechów z terytorium Ukrainy – poinformowała czeska agencja informacyjna CTK, powołując się na oświadczenie przewodniczącego parlamentu republiki Jana Hamáčeka. Według Jana Hamáčeka, projekt planu repatriacji ma zostać przygotowany w najbliższym czasie. Jak oświadczyła przewodnicząca Towarzystwa Wołyńskich Czechów w obwodzie żytomirskim Ukrainy Emma Snidewicz, około 40 rodzin wołyńskich Czechów już zwróciło się do czeskich władz z oficjalną prośbą o repatriację. Zgodnie ze słowami Snidewicz sytuacja na Ukrainie pogarsza się z dnia na dzień.

Przedstawiciele rosyjskojęzycznej mniejszości byli uciskani lub nawet atakowani na Ukrainie – oświadczył na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ asystent sekretarza generalnego ds. praw człowieka Ivan Šimonović. Wszystkie naruszenia powinny zostać dokładnie zbadane – oznajmił. Šimonović twierdzi jednak, że podobne przypadki nie mają „systematycznego charakteru”. Doradca sekretarza generalnego ONZ również wezwał władze Ukrainy do powstrzymania się przed ksenofobicznymi wypowiedziami w państwie, ponieważ nacjonalistyczna retoryka i polityka pogłębią rozłam w społeczeństwie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel występując w Bundestagu powiedziała, że w obecnych okolicznościach G8 już nie istnieje. Merkel poinformowała, że w najbliższych dniach Unia Europejska i G7 ogłoszą konkretne zmiany w stosunkach z Rosją z powodu przyłączenia Krymu. Niemiecka kanclerz zapowiedziała również, że UE wprowadzi nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej, rozszerzając krąg osób, którym zakazany zostanie wjazd na terytorium UE i zamrożone konta bankowe. Wczoraj przywódcy państw UE spotkali się w Brukseli, aby wypracować wspólne stanowisko w sprawie dalszych sankcji.

„Według danych operacyjnych, od 30 listopada 2013 roku w wyniku zamieszek na terytorium Ukrainy zginęły 103 osoby” – czytamy w komunikacie ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej pojawiły się doniesienia o 102 zabitych i 1419 rannych. Liczba rannych w czasie zamieszek w Kijowie osób, które nadal znajdują się w miejskich szpitalach, spadła do 128. Na Ukrainie 22 lutego doszło do zmiany władzy. Rada (parlament) odsunęła od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, zmieniła konstytucję i wyznaczyła wybory na 25 maja.

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko 20 marca podczas posiedzenia ogólnoukraińskiej partii Batkiwszczyna ogłosiła, że bierze na siebie odpowiedzialność za sytuację w kraju i konieczność jej naprawienia – powiedział dziennikarzom deputowany narodowy Ukrainy Aleksandra Kużel. Tymoszenko wyszła z posiedzenia frakcji, omijając przedstawicieli mediów. Rzecznik prasowy Tymoszenko Marina Soroka poinformował także, że dzisiaj polityk skomentuje w parlamencie Ukrainy sytuację i odpowie na pytania.

Kirgistan uznał wyniki referendum na Krymie – czytamy w wydanym w czwartek oświadczeniu MSZ kraju. “Wyniki referendum na Krymie są wyrażeniem woli absolutnej większości mieszkańców regionu i jest to obiektywna rzeczywistość” – napisano w dokumencie. Kirgistan jest zdania, że “wszelkie inicjatywy i działania powinny być ukierunkowane na ochronę chwiejnego pokoju i stabilności na Ukrainie i w regionie. Środki z użyciem siły są nie do przyjęcia”. Referendum w sprawie statusu Krymu i Sewastopola odbyło się 16 marca. Prawie 97% głosujących opowiedziało się za wejściem w skład Federacji Rosyjskiej.

Dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy Siergiej Hajduk i jeszcze 7 aktywistów z grona zwolenników nowej ukraińskiej władzy zostali uwolnieni na Krymie – poinformował dziennikarzy deputowany do Rady Najwyższej (parlament Ukrainy) Andriej Senczenko. Zgodnie z jego słowami Hajduk został uwolniony wczoraj rano. Dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy został zatrzymany 19 marca przez przedstawicieli prokuratury Krymu. Według przedstawicieli resortu, Hajduk wydał ukraińskim jednostkom wojskowym rozkaz, który przyszedł z Kijowa, użycia broni przeciwko cywilom.

Narodowa obrona Sewastopola w ciągu miesiąca zatrzymała i wydaliła na Ukrainę 30 domniemanych działaczy ultraprawicowych organizacji, którzy planowali prowokacje podczas ogólnokrymskiego referendum – donosi agencja informacyjna Kryminform. Według danych z przechwytu radiowego, w rejonie Sewastopola działało około 50 kanałów komunikacji z koordynatorem prowokatorów w mieście Bakczysaraj – informuje agencja. Aby nie dopuścić do prowokacji, siły obrony miasta utworzyły punkty kontroli, wprowadziły patrole dróg górskich i powołały specjalne jednostki wywiadowcze.

Szef resortu polityki zagranicznej Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej powiadomił sekretarza generalnego USA Johna Kerry’ego, że decyzja w sprawie zjednoczenia Krymu i Rosji nie podlega rewizji i ma być szanowana – podaje MSZ Rosji. Rozmowa odbyła się 20 marca z inicjatywy strony amerykańskiej. Szefowie resortów polityki zagranicznej nadal omawiają możliwości zażegnania kryzysu politycznego na Ukrainie, w tym przez organizację międzynarodowego monitoringu przestrzegania praw człowieka i mniejszości narodowych.

Sofia nie poprze wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji – oświadczył premier Bułgarii Plamen Oresharski po przybyciu na szczyt UE. “Muszę podkreślić, że nie poprzemy zakrojonych na szeroką skalę sankcji gospodarczych bez oceny ich wpływu, ponieważ nasze oceny pokazują, że znajdziemy się w gronie krajów, które zostaną nimi dotknięte w największym stopniu” – powiedział Plamen Oresharski. Premier Bułgarii dodał także, że jeśli chodzi o wprowadzenie sankcji, to “należy także omówić mechanizmy rekompensacyjne”.

Barack Obama oznajmił, że USA nie planują ingerencji militarnej w sytuację na Ukrainie. W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC prezydent USA powiedział: “Nie planujemy interwencji militarnej na Ukrainie. Sądzę, że nawet Ukraińcy uważają, że nasz udział w dzianiach zbrojnych przeciwko Rosji nie byłby na miejscu. Nie przyniosłoby to Ukrainie żadnych korzyści.” Obama podkreślił, że władze USA są gotowe na wprowadzenia dodatkowych sankcji gospodarczych wobec Rosji. “Ukraina powinna sama zadecydować o swoich losach” – oświadczył prezydent.

Stany Zjednoczone wprowadzą kolejne sankcje wobec Rosji z powodu kursu politycznego Moskwy wobec Kijowa – oznajmił prezydent USA Barack Obama. Kolejne sankcje obejmą szereg “wysokich rangą oficjeli” i innych osób, które zdaniem Waszyngtonu popierają działania rosyjskiego rządu w stosunku do Ukrainy. Na czarnej liście znalazł się także jeden rosyjski bank. Obama dodał, że podpisał wcześniej nowy dekret, który pozwala administracji USA na zastosowanie sankcji wobec “kluczowych sektorów rosyjskiej gospodarki”. Jednocześnie tego rodzaju środki karne mogą negatywnie odbić się na światowej gospodarce – przyznał amerykański przywódca.

Republikański senator USA John McCain, objęty dziś rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu odwołać wakacje na Syberii. W podobnym tonie reagowali inni kongresmeni, którzy twierdzą, że są dumni z takiego potraktowania ich przez Moskwę. “Sądzę, że będzie to oznaczać, że moje wiosenne wakacje na Syberii są już nieaktualne, że utraciłem akcje w Gazpromie i że moje tajne konto w moskiewskim banku zostało zamrożone” – mówił McCain. Zapewnił w komunikacie, że nigdy nie ustanie w wysiłkach na rzecz “wolności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, wraz z Krymem”. Republikanin jest jednym najbardziej zagorzałych sprzymierzeńców Ukrainy w obecnym kryzysie. W ostatni weekend przewodził amerykańskiej delegacji parlamentarnej w Kijowie. Również szef senackiej komisji spraw zagranicznych Robert Menendez oświadczył na Twitterze, że jeśli wsparcie demokracji i suwerenności Ukrainy naraża na rosyjskie sankcje, “to mu to odpowiada”. “Dumny z powodu wpisania na listę tych, którzy mieli wolę przeciwstawić się agresji (prezydenta Władimira) Putina” – napisał, także na Twitterze, przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner. Zgodnie z listą opublikowaną przez Rosję zakazami wizowymi objęto sześcioro amerykańskich kongresmenów i troje doradców prezydenta Baracka Obamy.wg

Rosyjskie MSZ zareagowało na nową listę sankcji USA, sporządzeniem własnej listy, na której znaleźli się amerykańscy obywatele. „Wielokrotnie ostrzegaliśmy, że wykorzystywanie narzędzi karnych jest kijem o dwóch końcach i jak bumerang uderzy w same Stany. Tym nie mniej strona amerykańska najwyraźniej nadal ślepo wierzy w skuteczność podobnych metod, zaczerpniętych z arsenału przeszłości i nie chce przyznać oczywistego faktu: mieszkańcy Krymu w drodze demokratycznej zgodnie z międzynarodowym prawem i Kartą Narodów Zjednoczonych zagłosowali za zjednoczeniem z Rosją, która szanuje i akceptuje ten wybór” – czytamy w oświadczeniu.

Autorstwo: Redakcja GR (akapity 1-15, 17), wg (16)
Źródła: Głos Rosji, Niezależna.pl
Kompilacja 17 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.