O zepsuciu moralnym

Opublikowano: 13.11.2016 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1226

Ludzkie zabytki, które (jak i mnie) mocno już podziurawił ząb czasu, larum nieustannie podnoszą, że młodzież coraz mniej szanuje wartości, lekceważy obyczaje, i się tapla w rozpasanej wolności. Siebie zaś stawiają za wzór, choć tak ma on się do ich rzeczywistego życia, jak orzeł do kurczaka na rożnie.

Bawi mnie to. Śmieszy. Częściej jednak drażni. Bo śledzę (nie tylko piękną, lecz i teoretyczną) literaturę dawną i współczesną na temat procesów zmian pokoleniowych, ukazującą, że to tylko z powietrza wzięty pusty komunał. Powinny się go więc wystrzegać wszelkie stare pierdoły. Zwłaszcza jednak z mojego pokolenia, z wolna schodzącego już w niebyt. Przeszłość bowiem miało ono ciekawą, lecz nie widzę powodów, by młodzi nie szli własną drogą i na nas się wzorowali.

ZAPOMNIANA PRZESZŁOŚĆ

Wszak to moje pokolenie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przeszło burzliwą rewolucję seksualną i obyczajową. Także intelektualno-artystyczną. Nowatorska literatura i burzycielska filozofia; muzyka i plastyka tamtych czasów wyzwalała umysły i wyobraźnię. Inspirowała i prowokowała bunt przeciwko tradycji i wszelkim świętościom. Także (a może: zwłaszcza) – przeciw utrwalonym, zeskorupiałym stosunkom społecznym i układom politycznym.

Bunt ten w 1968 r. na Zachodzie zaowocował “rewolucją młodzieży”. W Polsce zaś burzliwym marcem studenckim. I tu i tam natomiast chętnie wołano, że “ludzie po trzydziestce nie mają racji”. Domagano się prawa do wolności i demokracji. Do obyczajowych swobód. Żądano prawdziwego socjalizmu. Zmiany modelu kształcenia (zwłaszcza uniwersyteckiego). Ale też przeobrażeń instytucji rodziny i całej kultury.

Tym starym więc dziś zrzędom, co wtedy z entuzjazmem w tym uczestniczyli, przydałoby się teraz więcej skromności i powściągliwości. Bo wprawdzie z ówczesnych rewolucjonistów wyrośli przeważnie konserwatyści, ale też zrodziło się wiele, do dziś żywych idei i koncepcji postępowych. O nich zaś te stetryczałe pierdoły nie chcą nawet pamiętać. Wolą natomiast międlić sztucznymi szczękami wieczne frazesy o braku poszanowania wartości itd.

Znowu więc, jak zawsze, młodzi nie dorastają do patetycznej powagi życia. Nie podejmują zobowiązań, które ono nakłada, a których strzegą kości przodków. Za nic mają ich wierzenia i wzory postępowania. Politycy zatem, pismacy i kaznodzieje ukazują, że to z nas mają brać przykład.

Im zaś wypominają narkotyki, dyskoteki, seks i brak chęci do dziecioróbstwa. A przecież to my zapoczątkowaliśmy dzisiejsze swobody (a raczej: to, co z nich zostało po żmudnej kościelnej pacyfikacji), jak wcześniejsze pokolenia uchyliły nam drzwi do naszych. Trzeba nie mieć żadnego szacunku do historii i siebie, by teraz karcąco kiwać wskazującym palcem na małolatów przed trzydziestką. Zamiast sobie popiołem głowę posypać i zamilknąć w pokorze.

NIECHWALEBNE NOWOŚCI

Są wprawdzie rzeczy nowe, powstałe wraz z transformacją ustrojową. Należy do nich – na przykład – wyścig szczurów wśród ludzi młodych, tj. mozolne i często ślepe moralnie działania, by się w życiu jakoś wygodnie ustawić. Nie spaść na margines.

Ten wyścig nie musi się nam (niezależnie od wieku) podobać. Za jego to bowiem sprawą stajemy się bezdusznym społecznym mrowiskiem. Niestety: wymarzyło je sobie wielu dzisiejszych moralistów i moralizatorów, także z mego pokolenia. Zaślepionych najpierw iluzjami “Solidarności”, potem mirażami kapitalizmu, wreszcie – od roku – ksenofobicznymi mitami wspólnoty narodowej, spojonej tradycjonalną moralnością katolicką, pielgrzymkami, rusofobią i “religią smoleńską”.

Jeśli natomiast o mnie idzie, to jak jedna z postaci dramatu świetnego austriackiego pisarza Wernera Schwaba, nie mogę na te szczury oraz resztę spokojnie patrzeć. I dostaję raka oczu. Muszę więc co jakiś czas chlupnąć sobie spory łyk koniaku i zapalić papierosa.

Nie mogę jednak patrzeć też na siebie, bo niewiele w życiu zrobiłem, by świat był inny. Więc pociągam łyk kolejny i czekam z nadzieją na alzheimera, by mi zaślepił pamięć.

Poniekąd zmieniły się również – i to kolejny przykład przeobrażeń – stosunki męsko-damskie. Kiedyś wszak, jeszcze w PRL-u, panowały dobre, staroświeckie obyczaje postszlacheckie. Wyrażały się one w tym, że pan poślubiał panią, bo kazało mu to uczucie, zachwyt nad urodą lub chuć.

Teraz to wszystko stało się jakby mniej ważne. Oczywiście: uczucie, uroda, chuć coś wciąż jeszcze znaczą. Niekiedy dużo. Ale jeszcze więcej, gdy wiążą się z odpowiednim kontem bankowym, układami, prestiżem, itp.

Zapanowały bowiem u nas zwyczaje znane już w dziewiętnastowiecznym, dzikim kapitalizmie, kiedy to, jak mawiał ironicznie Fourier: “tak jak w logice dwa przeczenia tworzą jedno twierdzenie, tak w małżeństwie – dwie prostytucje tworzą jedną cnotę”, bo partnerzy wzajem się sobie sprzedają lub kupują siebie. I to też niezbyt mi się podoba, ale przecież takiego ustroju większość moich rodaków po 1989 r. chciała.

Są to jednak tylko przykłady. Trzeba wobec nich zachować dystans, bo z resztą obyczajów ludzi młodych jest tak, jak niestety zawsze było: wszystko się zmienia, by całość trwała po staremu. I z nich zatem także wyrosną kiedyś takie same jak my (na ogół konserwatywne) pierdoły. Choć ich wnukowie nie pochwalą ich za to.

Ale jeszcze wszystko przed nimi. Zwłaszcza nowe rewolucje obyczajowe, seksualne, artystyczne i intelektualne. A przede wszystkim – społeczne, które może okażą się trwalsze niż realny socjalizm i bardziej postępowo głębokie niż nasz przaśny kapitalizm. Wtedy będziemy przewracać się w grobach z zawiści i zazdrości.

Szkoda tylko, że żaden już koniak nie będzie nam dostępny. Dlatego już na zapas pociągam łyk kolejny i kilka dodatkowych.

Autorstwo: Jan Kurowicki
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Prometeusz 13.11.2016 19:21

  Tylko komunistyczny politruk mógł zmieścić tyle odrealnionych bredni w jednym krótkim tekście…
  Jaki dziki, XIX-wieczny kapitalizm? Rynek jest tak regulowany, że bliżej nam do ZSRR czy III Rzeszy, niż do jakiegokolwiek stopnia wolności i kapitalizmu, a ten zwala to na rzekomą deregulację i kapitalizm…
  Szkoda słów.

 2. donkey 13.11.2016 21:13

  Popieram przedmówcę. O karach za nadprodukcję mleka autor nie słyszał?
  Od lat jest to wielki problem rolników.
  Im więcej zbędnych etatów w Brukseli, tym więcej absurdalnych i szkodliwych regulacji.

 3. Balcer 13.11.2016 22:09

  @Prometeusz , masz ode mnie +.
  Autor ma dużo do nadrobienia w kwestii edukacji. A to czarnowidztwo, że za parędziesiąt lat zabraknie koniaku, bo będzie zakaz, tylko utwierdza nas w przekonaniu, że myli kapitalizm ( wolny rynek pozwala na zapup alkoholi) z socjalizmem (przymus władców, by niewolnik jeszcze wydajniej robił, czyli nie miał kaca po koniaku).

 4. robi1906 14.11.2016 09:39

  Balcer
  Najpierw może przeczytaj artykuł a pózniej dawaj plusy,
  każdy ma prawdo wypowiedzi i ja w myśleniu autora nie widzę niczego nagannego i złego.
  Chcecie takich samych jak ze sztancy zrobionych ludzi, tak samo myślących?,
  Hitlerowi i bolszewickim żydom to się nie udało,
  a mieli władzę absolutną i wymordowali miliony innych, chcecie tego samego?.

  Dlaczego to piszę?,
  bo pooglądałem kolejny dokument, jak ten świat jest zwariowany,
  a mianowicie o rynku dla bogaczy.
  Ziarna kawy wysrane przez jakieś łasice, kawior i samochody,
  jakieś rośliny zbierane na skałach przy potężnych atlantyckich falach, bo podniebienie bogaczy wymaga takich delicji,
  ludzie kochani.

  Kilka lat temu z kolegą słuchaliśmy wiadomości radiowych,
  spaliło się wtedy w Bangladeszu czy innej Tajlandi dwieście lub trzysta szwaczek,
  bo spały przy fabryce z powodu czasu pracy,
  i zarabiały grosze,
  za chwilę w tych samych wiadomościach mówią że jakiś piłkarz z Portugalii będzie zarabiał miliony eurasów bo sie nauczył kopać w piłkę.
  Pprzecież to jest jakieś szaleństwo.
  Jedna pensja tego piłkarza była równowartością tysiąca tych szwaczek, przecież to się nie mieści w pale.

  Wcale się już nie dziwię Mao, że tworzył obozy reedukacyjne w których uczył darmozjadów pracy fizycznej,
  jak sie teraz patrzę na te zadowolone milionerskie gęby,
  na tych,
  co znają pot, ale tylko na jajach kiedy ruchają luksusowe panienki, to ..

  Dobrze napisał Jefferson,
  w każdym pokoleniu musimy walczyc o swoją wolność,
  bo świat wrócił już na jego dużych obszarach do niewolnictwa, a niedługo wróci na całym.

 5. Fenix 14.11.2016 10:58

  … “lecz nie widzę powodów, by młodzi nie szli własną drogą i na nas się wzorowali.” Nie wzorowali a rolowali wzór . Każdy ma prawo do samorealizacji . Jeśli wzór jest prawidłowy nie trzeba nic zmieniać , można wzrastać w doskonałości . Jeśli wzór jest nieprawidłowy należy go zmieniać ,dążyć do doskonałości. Wiwat młodzi , będziecie doświadczać takiej przyszłości, jaką sobie stworzycie. O wolność się nie walczy, zawracamy sobie wolność dając ją sobie. Człowiek wolny zachowuje władzę dzieląc ją z innymi wolnymi ludźmi . Największe kłamstwo 100lecia walka o władze po utraceniu swoje władzy wolności osobistej ; zrzeczenie ,wyborem ludzi władzy ciągła walka o władzę . Zostajesz z niczym, niewolniku !

 6. Fenix 14.11.2016 11:29

  Oczekuję tego by młodzi zmienili ten stęchły wzór, stając się wolnymi ludźmi z pożytkiem każdego i dobra wspólnego .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.