O współpracy Indonezji, USA i Australii

Opublikowano: 14.09.2012 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 566

Obszerny fragment wypowiedzi Victora F. Yeimo, prezesa Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB):

„Na przestrzeni ostatnich tygodni Australia, Stany Zjednoczone i Indonezja wzmocniły własne więzi gospodarcze i polityczne, podczas gdy ludzie z Papui Zachodniej nadal narzekają na ucisk. To znak, że praktyka kolonializmu i kapitalizmu będzie kontynuowana w Papui Zachodniej. Nie wiemy tylko, o ile mocniej krew poleje się gdy naród Papui Zachodniej ponownie padnie ofiarą armii indonezyjskiej.

Świat wydaje się ślepy i głuchy na represje w Papui Zachodniej. Świat nie obchodzi papuaska walka w obronie prawdy, sprawiedliwości, uczciwości i człowieczeństwa. Zamiast tego światowa wspólnota (zdaje się) deptać ludzkie wartości, prawdę, sprawiedliwość, uczciwość i wszystkie zasady własnego prawa międzynarodowego. Świat dba tylko o własne interesy polityczne i gospodarcze.

Papua Zachodnia stała się przedmiotem transakcji gospodarczych i politycznych interesów USA i Indonezji. Ta brudna praktyka wciąż jest stosowana w tak zwanej „otwartej” erze. Pożądliwość gospodarcza i polityczna ekspansja państw, bez poczucia winy, wciąż zwiększa cierpienia Zachodnich Papuasów.

Mieszkańcy Zachodniej Papui nie są głupi. Ludzie z Papui Zachodniej w pełni rozumieją i widzą, jak kolonializm i scenariusze eksploatacji realizują się w nowoczesnym wieku. Etykietowanie i stygmatyzacja autochtonów jako terrorystów, a następnie zabijanie ich i przejmowanie kontroli nad ich ziemią i zasobami naturalnymi, są sposobami, które zawsze były wykorzystywane w krajach kolonialnych i kapitalistycznych. Australia, Wielka Brytania, USA i Indonezja wdrażają te metody w Papui Zachodniej.

Spokojny ruch oporu w Papui Zachodniej jest uciszany przez indonezyjskie siły zbrojne. Przestrzeń pokoju i demokracji zostały zamknięte. W zamian Indonezja otworzyła przestrzeń przemocy, więc może łatwo zabić i zniszczyć walkę zachodniopapuaskiego ludu i piętnować go jako terrorystów. Stosowanie tego piętna w ramach zacieśniania współpracy wojskowej Indonezji, USA, Australii i innych krajów nie jest niezbędne. Dla nich ważnym jest, to by zabić Papuasów i zająć terytoria Papui Zachodniej.

Przemoc jest tworem władców, którzy gnębią i wykorzystują ludzi i ziemię Papui Zachodniej. Terroryzm jest tworzony przez światowych władców, którzy mają interes w opanowaniu pól eksploatacji. Terroryzm został stworzony przez kolonialnych władców, którzy najechali i przejęli kontrole w cudzym kraju. Terytorium Papui Zachodniej jest kontrolowane przez Indonezję. Siła militarna jest finansowana, wspierana i szkolona przez Australię, USA i inne kraje kolonialne i pro-kapitalistyczne.

Dowodem na to jest postawa australijskiego rządu i obecność trzech ministrów z Australii, podczas wizyty amerykańskiej sekretarz stanu Hilary Clinton w Indonezji, która zwiększyła wsparcie dla indonezyjskich sił zbrojnych. Tymczasem tysiące indonezyjskich żołnierzy zostało rozmieszczonych w Papui Zachodniej, a policja w Papui Zachodniej, kierowana jest przez byłego szefa antyterrorystycznej grupy 88, Tito Karnaviana. Jednostki śledcze policji w Papui są obecnie kontrolowane przez członków oddziału 88. Ich celem jest zabicie wszystkich członków pokojowego ruchu oporu w Papui Zachodniej, po to by wyeliminować ludność Papui Zachodniej, i rządzić na tej ziemi dla dobra i dobrobytu kolonializmu i globalnego kapitalizmu”.

TŁO

Na przestrzeni ostatnich miesięcy rządy Wielkiej Brytanii i USA zgłosiły zainteresowanie zwiększeniem współpracy militarnej z indonezyjską administracją w Dżakarcie. Rozmowy i negocjacje dotyczą między innymi handlu bronią, w tym helikopterami i wyposażeniem lotniczym. W międzyczasie od lat w Papui Zachodniej operuje amerykański koncern Freeport McMoran i brytyjski BP, czerpiące z zachodniopapuaskich surowców naturalnych miliardowe zyski.

Australijski rząd od wielu lat blisko współpracuje na polu wojskowym ze swoim odpowiednikiem z Indonezji. Australijskie jednostki trenują wraz z indonezyjskimi, zaś rząd z kraju kangurów, oskarżany jest o finansowe wsparcie oddziałów 88, oskarżanych z kolei o brutalne ataki i pozasądowe morderstwa w Papui Zachodniej. Minister Spraw Zagranicznych Australii Bob Carr tłumaczy politykę swojego rządu wymogiem wyższych interesów: „Szkolimy Indonezyjczyków w zwalczaniu terroryzmu. Robimy to, ponieważ leży to w interesie Australii. Robimy to, bo chcemy by Indonezyjczycy mieli silny i potężny potencjał antyterrorystyczny. To jest absolutnie w naszym interesie. My nie szkolimy ich przeciw rebelii – to walka z terroryzmem”. Australijska policja federalna przyznaje jednak, że indonezyjskie prawo nie wprowadza rozróżnienia między terroryzmem, separatyzmem i powstańcami. Nawet minister Carr musiał poluzować swoje stanowisko, przyznając, że jednostkom indonezyjskich sił zbrojnych „zdarza się przekraczanie swojego mandatu”.

Koalicja Wyzwolenia Narodowego Papui Zachodniej, z siedzibą w Vanuatu przypomina o niekończącym się ciągu przemocy na terytorium okupowanym przez administracje z Dżakarty: „W ciągu ostatnich 49 lat przemoc zawsze była częścią polityki Indonezji w stosunku do ziem Papui. Przemoc jest jedynym sposobem egzekwowania ich autorytetu w społeczeństwie papuaskim” – przekonują rzecznicy organizacji: Rex Rumakiek, John Sondowane i Andy Ayamiseba.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: westpapuamedia.info, abc.net
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.