O sytuacji w Fukushimie, w Ameryce i w Polsce
SYTUACJA BLOKÓW ELEKTROWNI FUKUSHIMA DAI-ICHI
Sytuacja ze stanem technicznym poszczególnych reaktorów nie uległa zmianom od ostatniego komunikatu. Prowadzone są prace nad przywróceniem zasilania elektrycznego bloków nr 1 do 4, a w blokach nr 5 i 6 zasilanie już przywrócono.
Blok nr 1 – Woda techniczna (zamiast wody morskiej) dostarczana jest do zbiornika reaktora, co obniżyło temperaturę mierzoną na wlocie do zbiornika do 196,9°C a na dole zbiornika do 148,5°C. Prowadzone są systematyczne pomiary promieniowania, i tak w obudowie bezpieczeństwa moc dawki promieniowania gamma wynosi obecnie 37, 1 siwerta na godzinę i systematycznie obniża się (dotyczy to pomieszczenia w każdych warunkach niedostępnego dla obsługi).
Blok nr 2 – Woda techniczna dostarczana jest do basenu wypalonego paliwa i zbiornika reaktora. Temperatura na wlocie do zbiornika wynosi 107°C a na dole zbiornika 104°C. Poziom promieniowania w obudowie bezpieczeństwa wynosi obecnie 45,2 siwerta na godzinę.
Blok nr 3 – Woda morska dostarczana jest do basenu przechowawczego paliwa i zbiornika reaktora; temperatura w basenie i zbiorniku wynosi, odpowiednio 33,4°C i 110,0°C a poziom promieniowania 38,8 siwerta na godzinę.
Blok nr 4 – Zbiornik wypalonego paliwa zalewany jest od zewnątrz, z góry, za pomocą odpowiednich wysięgników (tak jak dostarczany jest beton przy budowie wysokich budynków). Od początku operacji dostarczono w ten sposób 530 ton wody.
Bloki nr 5 i 6 – Reaktory są w stanie tzw. zimnego wyłączenia a temperatura wody jest równa, odpowiednio 43,2°C i 26,9°C.
Trzeba wspomnieć o podjętych dodatkowych działaniach dla ograniczenia skażenia pracowników usuwających skutki awarii. Trzej pracownicy, którzy pracowali przy układaniu dodatkowych kabli zasilających w turbinowni bloku nr 3, po wykryciu u nich skażenia skóry pierwiastkami promieniotwórczymi beta (może to grozić oparzeniami skóry) skierowani zostali na badania szpitalne. Nie stwierdzono żadnych poważnych problemów dotyczących całego organizmu. Obecnie trwa ustalanie otrzymanej dawki radiologicznej.
SYTUACJA RADIACYJNA W STANACH ZJEDNOCZONYCH
Według amerykańskiej, rządowej Environmental Protection Agency (EPA, 22 III 2011, dane wiarygodne, niepotwierdzone) we wschodniej Kalifornii, stężenia jodu-131 były wyższe, z powodu mniejszej odległości od miejsca uwolnienia skażenia, i co za tym idzie – mniejszego rozcieńczenia skażeń w powietrzu atmosferycznym. W Anheim i Riverside (południowa Kalifornia, okolice Los Angeles) zarejestrowano, odpowiednio 1700 i 480, zaś w San Francisko (północna Kalifornia) – ok. 2520 mikrobekereli na metr sześcienny. Są to wartości 5-50 razy większe niż w Polsce. Władze amerykańskie nie podjęły żadnych działań, gdyż wartości te są setki tysięcy razy mniejsze (w Polsce miliony razy mniejsze) od poziomów skażenia, które wymagałyby działań zaradczych.
W nawiązaniu do Komunikatu Nr 12, według posiadanych przez nas wiarygodnych, potwierdzonych danych w odniesieniu do skażeń wody pitnej w Japonii brak jest istotnych zmian poziomu skażeń jodem-131 i cezem-137 (nieznaczny wzrost przeciętnych wartości skażenia). Podano informację o potrzebie wprowadzenia lokalnie (w prefekturach Fukushima oraz Ibaraki, 23.03.2011) ograniczeń w spożywaniu wody pitnej dla dzieci.
Podano wiarygodne, niepotwierdzone informacje o znacznych skażeniach jodem-131 i cezem-137 warzyw zielonych w Japonii. Prawdopodobnie w związku z powyższym faktem 23.03.2011 w czterech prefekturach najbliższych miejscu awarii (elektrownia Fukushima Dai-ichi) wprowadzono zawieszenie dystrybucji warzyw i/lub ograniczenia w ich spożywaniu.
Na terenie elektrowni Fukushima Dai-ichi, w pobliżu granic elektrowni moc dawki promieniowania gamma (26.03.2011, godz. 13.30) wynosiła 100-400 mikrosiwertów na godzinę (na samych granicach znacznie mniej). Może to świadczyć o pewnej poprawie sytuacji radiacyjnej na terenie elektrowni.
SYTUACJA RADIACYJNA W POLSCE
Zgodnie z dzisiejszymi danymi uzyskanymi z systemu wysokoczułych stacji monitoringu radiacyjnego ASS-500 (należących i nadzorowanych przez Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej), pracujących w sieci wczesnego wykrywania skażeń Prezesa PAA, w Polsce zarejestrowano śladowe ilości substancji promieniotwórczych w powietrzu, głównie jod-131 (I-131), pochodzących z reaktorów elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi. Ilości te kształtowały się w zakresie od ok. 53 mikrobekereli na metr sześcienny w Sanoku do ok. 93 mikrobekereli na metr sześcienny w Katowicach.
Powyższe, zmierzone dla jodu-131 wartości są więc nadal, podobnie jak w dniu wczorajszym, na poziomie kilkudziesięciu mikrobekereli na metr sześcienny powietrza atmosferycznego.
Dla porównania, przypominamy, że w czasie przemieszczania się nad terytorium naszego kraju chmury radioaktywnej w czasie trwania awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu, ówczesny system monitoringu radiacyjnego kraju rejestrował stężenia jodu I-131 których wartości osiągały nawet 200 bekereli na metr sześcienny powietrza, a więc rejestrowane obecnie stężenia są miliony razy niższe i nie zagrażają w żaden sposób zdrowiu ludności Polski ani środowisku naturalnemu.
Jednocześnie podtrzymujemy informację podaną wczoraj: w istniejącej sytuacji radiacyjnej nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia.
W związku z powtarzającymi się informacjami o objawach niepokoju w niektórych polskich miastach informujemy, że w żadnym przypadku nie należy brać na własną rękę dostępnych w sprzedaży preparatów zawierających jod stabilny, takich jak np. płyn lugola (dostępny w sprzedaży preparat nie jest przeznaczony do użytku wewnętrznego) czy jodyna. Spożycie tego rodzaju środków jest szkodliwe i może spowodować poważne, negatywne skutki zdrowotne.
Komunikat nr 13 przygotowano 26.03.2011 o godz. 20.00 na podstawie dokumentów:
IAEA/IEC (26.03.2011, godz. 11.30),
NISA (the 52 release; 25.03.2011, godz. 11.30),
JAIF (25.03.2011, godz. 8.00).
W nawiasach podano datę i godzinę (czas polski) opublikowania dokumentu.
Źródło i autorstwo: Państwowa Agencja Atomistyki