O Papui Zachodniej w Gujanie

Opublikowano: 17.12.2012 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 13

Na początku grudnia 2012 roku, Benny Wenda, papuaski działacz na rzecz niepodległości Papui Zachodniej, z powodów politycznych przebywający od lat w Wielkiej Brytanii, odwiedził Amerykę Południową. Jego wizyta w Gujanie była kolejnym etapem na drodze długiej kampanii podnoszenia globalnej świadomości w zakresie walki Zachodnich Papuasów o niezależność od struktur państwa indonezyjskiego. Od czasu gdy w latach sześćdziesiątych XX wieku indonezyjskie służby bezpieczeństwa zajęły Papuę Zachodnią, z ich rąk zginęło ponad 100 tysięcy rdzennych mieszkańców tego terytorium, a zapowiedziany proces dekolonizacyjny został całkowicie zarzucony.

Benny Wenda przybył do Gujany mając w pamięci zaangażowanie przedstawicieli tego kraju na forum ONZ w 1969 roku, w dniach gdy ważyły się losy Papui Zachodniej. „Mieszkańcy Gujany wspierają wszystkich ludzi, którzy są prześladowani w innych częściach świata. Szukam więc pomocy u narodu i gujańskiego rządu. Dlatego tu jestem” – oświadczył działacz.

Podczas wizyty w Gujanie, Benny Wenda spotkał się z prezydentem kraju, parlamentarzystami różnych opcji politycznych oraz z lokalnymi społecznościami. Jedną z osób, która rozmawiała bezpośrednio z papuaskim gościem był Desmond Trotman, poseł Partnerstwa dla Jedności Narodowej (APNU). Gujański parlamentarzysta powiedział, że osoby, które spotkały się z Benny Wendą są pod wrażeniem jego szczerości i zaangażowania w walkę o przyszłość Papui Zachodniej. Mieszkańcy Gujany mają własną historię walki z kolonizatorami i imperiami kolonialnymi, dlatego też, jak zapewnił Trotman „my jako jednostki i zbiorowość, będziemy zaangażowani w walkę zachodniopapuaskich ludów”. Jedną z metod wsparcia, którą Gujana może udzielić Papui Zachodniej to wspieranie sprawy jej samostanowienia na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: freewestpapua.org, www.rnzi.com
Fotografia: freewestpapua.org
Dla „Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o