Numer IP w rękach skarbówki

Opublikowano: 24.05.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1130

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w działaniu mechanizmu STIR, za pomocą którego banki wspólnie z Krajową Administracją Skarbową mają wyłapywać tzw. karuzele VAT-owskie.

Kilka miesięcy temu Fundacja Panoptykon walczyła o to, by mechanizm nie uderzał nadmiernie w prywatność klientów banków, którzy nie są przedsiębiorcami. Wówczas, w dialogu z Ministerstwem Finansów, udało się doprowadzić do korzystnych zmian w projekcie.

Niestety resort zapomniał o tym, że warto rozmawiać, np. w formie konsultacji publicznych. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt, który ma wejść w życie już 1 lipca i dlatego dokument nie będzie poddany konsultacjom

Wchodząc na stronę legislacyjną można pomyśleć, że trwa etap konsultacji, ale załączony dokument zawiera następujące zdanie: “Ze względu na przewidywany w projekcie termin wejścia w życie ustawy (1 lipca 2018 r.) istnieje potrzeba pilnego procedowania, w trybie odrębnym, z pomięciem etapu uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych”.

Problem jest niebanalny, bo dotyczy nałożenia na banki obowiązku przekazywania Krajowej Administracji Skarbowej adresu IP, z którego nastąpiło logowanie do serwisu internetowego służącego obsłudze rachunku. W jakich sytuacjach powinno dojść do ujawnienia tego adresu IP, czy dotyczy to wyłącznie przedsiębiorców, czy także osób fizycznych? I co z osobami, które są na stałe (np. za pomocą telefonów) zalogowane do bankowości: czy przekazywany będzie adres IP wykorzystywany w momencie logowania, czy ten z chwili wykonywania transakcji?

Projekt rodzi wiele pytań i wymaga analizy. Niestety Ministerstwo nie daje społeczeństwu czasu na rozważania. Maszynka legislacyjna ruszyła!

Na podstawie: Legislacja.rcl.gov.pl, Panoptykon.org
Źródło: Panoptykon.org
Uzupełnienie (4 akapit): WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Balcer 24.05.2018 20:22

    Przeglądarka Opera daje łatwego w użyciu i darmowego VPN który może pokazywać, że według IP logowaliśmy się z wolnorynkowego Singapuru …. i niech US uderza do nich, ale obawiam się, że bez tłumacza to te ludki nie pogadają z Singapurczykami.

  2. koszyk91 25.05.2018 07:24

    Niestety bez VPN już niedługo nawet tweetnąć będzie strach

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.