NSA po stronie Wielkiej Farmacji

Opublikowano: 28.04.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 902

Rodzic, który nie stawia się z dzieckiem na badanie kwalifikacyjne, łamie prawo, bo w ten sposób odmawia wykonania obowiązku ustawowego – ten wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego może mieć przełomowe znaczenie w kontekście przyszłego orzecznictwa w sprawach dotyczących odmowy szczepień.

W sprawie, na którą powołują się dziennikarze, na oboje rodziców została nałożona grzywna, ponieważ nie stawili się z córką na szczepienia. Służby miały nakazać im zaszczepienie dziecka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, odrze, śwince oraz różyczce. Rodzice odmówili, tłumacząc, że przepisy nie mówią o tym, jaką konkretną szczepionkę należy zastosować i w jakiej dawce.

Wtedy sprawą zajął się Sanepid, który stwierdził, że obowiązek szczepienia dziecka wynika wprost z przepisów prawa i można go egzekwować administracyjnie. Z kolei kwestie typu jaką szczepionkę podać dziecku i w jakiej dawce rozstrzyga lekarz. Nakładając na rodziców grzywnę tłumaczył, że nie jest to kara za niewykonanie obowiązku, ale „środek do jego wykonania”.

Rodzice postanowili zaskarżyć decyzję Sanepidu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Ten jednak oddalił skargę argumentując, że obowiązek szczepień wynika z przepisów prawa i jest bezpośrednio wykonalny. Jak tłumaczył, jego niedochowanie „skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego, którego rezultatem będzie poddanie dziecka szczepieniu ochronnemu”.

Wówczas rodzice dziecka złożyli skargę kasacyjną do NSA, który 25 kwietnia ją oddalił. Uznał, że rodzice są odpowiedzialni za poddanie dziecka szczepieniom i dodał, że szczepienie poprzedzone jest odpowiednimi badaniami, aby wykluczyć przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocny.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. supersebi900 28.04.2018 15:41

    Takie działanie żywcem przypomina mi ustawodawstwo III Rzeszy.

  2. Szwęda 28.04.2018 17:41

    Oczywiście, że większość organów władzy będzie po stronie zbrodniczej Wielkiej Farmacji, bo chodzi przecież o kolosalne pieniądze, a na tym poziomie CBA już nie działa…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.