Nowy sarkofag w Czarnobylu jest na ukończeniu

Opublikowano: 23.11.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 801

Trzydzieści lat po wybuchu reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu dobiegają końca prace nad budową zabezpieczeń, które odizolują istniejący sarkofag i na następne sto lat zabezpieczą przerobione paliwo jądrowe. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia poinformowała, że 29 listopada 2016 r. zakończona zostanie budowa nowej arki, która tego samego dnia zostanie przesunięta nad stary sarkofag w Czarnobylu.

Stary sarkofag, który powstał jeszcze w czasach ZSRR, zostanie przykryty ogromną stalową konstrukcją zwaną „arką”, a kasety z radioaktywnymi odpadami trafią do ponad dwustu solidnych betonowych schronów. Arka to największa ruchoma konstrukcja na świecie. Jej wysokość wynosi 110 metrów. Jest długa na 150 metrów i szeroka na 260 metrów. Całkowita masa to ponad 31 tysięcy ton. Nowy sarkofag był budowany w odległości około 250 metrów od 30-letniej, znajdującej się już w złym stanie technicznym konstrukcji.

W przyszłości stan starego sarkofagu może ulec pogorszeniu, co grozi uwolnieniem radioaktywnych pyłów do atmosfery. Potężna stalowa arka ma temu zapobiec. Ogromny dach będzie oddzielał starą konstrukcję od środowiska zewnętrznego. Pod obecnym betonowym sarkofagiem znajduje się ponad 200 ton zastygłej radioaktywnej lawy, pyłów i paliwa jądrowego.

Plany budowy nowego sarkofagu sięgają 1992 r., kiedy to ukraiński rząd ogłosił międzynarodowy konkurs na projekt konstrukcji, która miałaby zastąpić zbudowany w pośpiechu sarkofag. Ze zgłoszonych pomysłów uznano za najlepszy projekt, który miał zostać wybudowany obok zniszczonego bloku reaktora, a następnie nasunięty na stary sarkofag. Dzięki temu zredukowano ryzyko napromieniowania pracujących przy budowie pracowników.

Kontrakt na budowę w 2007 r. zdobyło francuskie konsorcjum Novarka. Jako podwykonawcy przy budowie pracowały także firmy amerykańskie, włoskie, tureckie i ukraińskie. Fundusze na budowę Arki zbierał Międzynarodowy Fundusz Czarnobylski “Ukrycie”, działający przy Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.

Autorstwo: Preston
Na podstawie: en.wikipedia.org, pl.wikipedia.org, tvn24.pl, rmf24.pl
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.