Nowy lider Państwa Islamskiego był cennym informatorem CIA

Opublikowano: 21.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 290

Jak informuje ostatni raport Ośrodka Walki z Terroryzmem (CTC) słynnej amerykańskiej akademii wojskowej West Point, mężczyzna, który stoi obecnie na czele Państwa Islamskiego był wyjątkowo dobrym współpracownikiem CIA w czasach, gdy Al-Kaida nie była jeszcze sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Syrii. Wsypał 88 swoich wrogów w organizacji terrorystycznej, co pozwoliło mu ich wyeliminować i zrobić karierę w Państwie Islamskim (PI), które przekształciło się z irackiej Al-Kaidy w 2014 r.

Po zabiciu w zeszłym roku przez Amerykanów szefa PI Abu Bakra Al-Bagdadiego w Syrii, organizacja ogłosiła, że na jej czele stanął jego zastępca Abu Ibrahim Al-Haszimi Al-Kuraszi. Obaj przeszli przez amerykańskie obozy więzienne w czasie inwazji Iraku, lecz według CTC, Al-Kuraszi był lepszym współpracownikiem amerykańskich tajnych służb. „Al-Kuraszi” to zresztą nazwisko bojowe. Faktycznie, zdaniem wojskowych badaczy, nazywa się Al-Mawla: został aresztowany w styczniu 2008 r., by bez problemu sypać swoich kolegów z Al-Kaidy.

Pozwoliło to Amerykanom zabić lub zamknąć dziesiątki członków tej organizacji, różnych szczebli. Takie czystki trwały prawie do wybuchu wojny w Syrii, kiedy Amerykanie i NATO postanowili użyć organizacji terrorystycznych do zmiany rządu w Syrii. Kraj ten, z nieposłusznego ustroju laickiego, miał przejść na sojuszniczy ustrój dyktatury religijnej, jak w Arabii Saudyjskiej. Al-Kaida w Syrii i Iraku została dofinansowana, dozbrojona i doszkolona, by po trzech latach wojny proklamować Państwo Islamskie. Al-Mawla został wypuszczony z amerykańskiego więzienia po ponad roku, w 2009, kiedy Amerykanie z Brytyjczykami i Izraelczykami dopiero planowali syryjską wojnę.

Al-Mawla był znany również pod pseudonimem Hadżdż Abdullah. Urodził się w irackim dystrykcie Tal Afar, został oficerem armii Saddama Husajna. Brał udział w irackim ruchu oporu, a kiedy Amerykanie przywlekli Al-Kaidę z Afganistanu, wstąpił do niej, by pełnić ważne funkcje. Zdaniem CTC, to on był autorem przemówień Al-Bagdadiego. Jest Turkmenem, nie Arabem, więc według amerykańskich badaczy może mieć problem w organizacji. Z raportu wynika, że był informatorem CIA również po zwolnieniu z więzienia i nawet gdy już należał do PI. Za jego głowę Amerykanie wyznaczyli nagrodę 10 milionów dolarów.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o