Nowy lider Państwa Islamskiego był cennym informatorem CIA

Opublikowano: 21.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 68

Jak informuje ostatni raport Ośrodka Walki z Terroryzmem (CTC) słynnej amerykańskiej akademii wojskowej West Point, mężczyzna, który stoi obecnie na czele Państwa Islamskiego był wyjątkowo dobrym współpracownikiem CIA w czasach, gdy Al-Kaida nie była jeszcze sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Syrii. Wsypał 88 swoich wrogów w organizacji terrorystycznej, co pozwoliło mu ich wyeliminować i zrobić karierę w Państwie Islamskim (PI), które przekształciło się z irackiej Al-Kaidy w 2014 r.

Po zabiciu w zeszłym roku przez Amerykanów szefa PI Abu Bakra Al-Bagdadiego w Syrii, organizacja ogłosiła, że na jej czele stanął jego zastępca Abu Ibrahim Al-Haszimi Al-Kuraszi. Obaj przeszli przez amerykańskie obozy więzienne w czasie inwazji Iraku, lecz według CTC, Al-Kuraszi był lepszym współpracownikiem amerykańskich tajnych służb. „Al-Kuraszi” to zresztą nazwisko bojowe. Faktycznie, zdaniem wojskowych badaczy, nazywa się Al-Mawla: został aresztowany w styczniu 2008 r., by bez problemu sypać swoich kolegów z Al-Kaidy.

Pozwoliło to Amerykanom zabić lub zamknąć dziesiątki członków tej organizacji, różnych szczebli. Takie czystki trwały prawie do wybuchu wojny w Syrii, kiedy Amerykanie i NATO postanowili użyć organizacji terrorystycznych do zmiany rządu w Syrii. Kraj ten, z nieposłusznego ustroju laickiego, miał przejść na sojuszniczy ustrój dyktatury religijnej, jak w Arabii Saudyjskiej. Al-Kaida w Syrii i Iraku została dofinansowana, dozbrojona i doszkolona, by po trzech latach wojny proklamować Państwo Islamskie. Al-Mawla został wypuszczony z amerykańskiego więzienia po ponad roku, w 2009, kiedy Amerykanie z Brytyjczykami i Izraelczykami dopiero planowali syryjską wojnę.

Al-Mawla był znany również pod pseudonimem Hadżdż Abdullah. Urodził się w irackim dystrykcie Tal Afar, został oficerem armii Saddama Husajna. Brał udział w irackim ruchu oporu, a kiedy Amerykanie przywlekli Al-Kaidę z Afganistanu, wstąpił do niej, by pełnić ważne funkcje. Zdaniem CTC, to on był autorem przemówień Al-Bagdadiego. Jest Turkmenem, nie Arabem, więc według amerykańskich badaczy może mieć problem w organizacji. Z raportu wynika, że był informatorem CIA również po zwolnieniu z więzienia i nawet gdy już należał do PI. Za jego głowę Amerykanie wyznaczyli nagrodę 10 milionów dolarów.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o