Nowy kształt podatku od hipermarketów?

Opublikowano: 30.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1418

Pierwsza próba opodatkowania sieci sklepów wielkopowierzchniowych została zablokowana przez Komisję Europejską, ale rządzący nie zamierzają całkowicie zrezygnować z tego pomysłu. Tym razem danina miałaby dotyczyć „trudności stwarzanych przez sklepy w tkance miejskiej”, ponieważ z powodu korków tworzonych przez klientów marketów potrzebne są inwestycje drogowe.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wraz ze swoją partią Porozumienie, zamierzają zaproponować rządowi Mateusza Morawieckiego nowe rozwiązanie w sprawie opodatkowania wielkopowierzchniowych sieci handlowych. Miałby nim być podatek od wspomnianych trudności generowanych przez takie placówki, związanych głównie ze zwiększeniem natężenia ruchu drogowego w ich sąsiedztwie.

Działalność dużych sklepów wiąże się oczywiście ze zwiększonym zainteresowaniem ze strony klientów, którzy przyjeżdżają do nich bardzo często własnymi samochodami. To zaś generuje korki w ich najbliższym sąsiedztwie, co prowadzi do konieczności przeprowadzenia nowych inwestycji drogowych. Zdaniem Emilewicz funkcjonuje algorytm, dzięki któremu możliwe byłoby wyliczenie podatku dla hipermarketów.

Poprzednia próba opodatkowania wielkich sieci handlowych, najczęściej wyprowadzających swoje zyski zagranicę, została zakwestionowana przez Komisję Europejską już w 2016 r. Tak zwany „congestion tax” nie powinien z kolei wzbudzić takich kontrowersji, bo w zeszłym roku takie rozwiązanie zostało wprowadzone w Hiszpanii.

Na podstawie: Money.pl, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.