Nowy Jork usunął statuę Thomasa Jeffersona

Opublikowano: 26.11.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1318

Władze Nowego Jorku zdecydowały się na usunięcie statuy Thomasa Jeffersona z miejskiego ratusza. Jeden z autorów Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych został uznany za postać kontrowersyjną, bo miał być odpowiedzialny za handel niewolnikami. Pomnik zaczęła wzbudzać kontrowersje po słynnych wydarzeniach w Charlottesville z sierpnia 2017 roku.

Decyzję o przeniesieniu monumentu przedstawiającego jednego z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych została podjęta przez miejską komisję projektową. Przez kilka godzin ekipa robotników usuwała więc ważący 884 funtów i mierzący siedem stóp pomnik, znajdujący się przez blisko 187 lat w pomieszczeniach rady miejskiej w ratuszu Nowego Jorku.

Pochodząca z 1833 roku statua zostanie teraz wypożyczona Nowojorskiemu Towarzystwu Historycznemu na okres najbliższych 10 lat. Instytucja zamierza eksponować ją w holu swojego budynku. Wypożyczenie pomnika Towarzystwu było krytykowane przez część radnych, bo jako prywatna instytucja pobiera ono 22 dolary za wstęp do swojej siedziby.

Dyskusja na temat konieczności usunięcia posągu współautora Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się jesienią 2017 roku. Była ona reakcją na wydarzenia z Charlottesville z sierpnia 2017 roku, gdy na ulicach tego miasta starli się zwolennicy prawicy i „antyfaszyści”, a pod kołami samochodu zginęła jedna z aktywistek skrajnej lewicy.

Jefferson już wcześniej był przedmiotem ataków ze strony ruchów „antyrasistowskich”. Twierdzą one, że ojciec-założyciel USA handlował niewolnikami i miał ich łącznie blisko 600. W 2000 roku historycy zaczęli natomiast sugerować, iż spłodził on dzieci z niewolnicami na swojej plantacji pod Charlottesville.

Przeciwnicy usunięcia pomnika Jeffersona sugerowali, aby po prostu przenieść go w mniej reprezentatywne miejsce nowojorskiego ratusza. Całkowite pozbycie się statuy może być bowiem niezrozumiałe dla mieszkańców miasta.

Na podstawie: TheGuardian.com, NYPost.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.