Nowy język urzędowy w Mołdawii

Opublikowano: 15.12.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 984

Mołdawski rząd poparł inicjatywę ustawodawczą dotyczącą wpisania języka rumuńskiego do Konstytucji.

Inicjatywę zgłosiła grupa deputowanych reprezentujących proeuropejską opozycję. Również opowiadają się za wejściem Mołdawii w skład Rumunii.

Prezydent Mołdawii Igor Dodon jest kategorycznie przeciwny. Według niego stanowi to naruszenie Konstytucji, lecz Sąd Konstytucyjny poparł inicjatywę rządu.

Tę decyzję w wywiadzie dla portalu Ukraina.ru skomentował ukraiński politolog Rusłan Bortnik. “To dawna historia. Obecnie w Mołdawii społeczeństwo jest podzielone na część prorumuńską i promołdawską. W Mołdawii są podejmowane próby całkowitej rumunizacji państwa. Zrobienia z niej części Rumunii w kontekście kulturowym, społecznym i gospodarczym. Oczywiście Mołdawii nie grozi żadne wejście do UE ani w całości, ani w części, nikt jej do UE nie przyjmie. Jednak rozszerzenie rumuńskich wpływów na to terytorium jest bardzo prawdopodobne. Większość mołdawskiej elity od dawna ma rumuńskie paszporty. Tym sposobem Mołdawia faktycznie niszczy suwerenność i niezależność własnego kraju. Zamiast by wzmacniać język narodowy, suwerenność narodową politycy rumunizują państwo” — powiedział.

Sąd Konstytucyjny Mołdawii 5 grudnia 2013 roku nadał językowi rumuńskiemu status języka urzędowego. Podstawą do takiej decyzji jest wniosek Sądu Konstytucyjnego, iż Deklaracja Niepodległości Republiki Mołdawskiej uznająca rumuński za język urzędowy ma większą moc prawną niż Konstytucja, w której jest zapisany mołdawski.

Powołując się na to, grupa deputowanych zainicjowała rozpatrzenie projektu ustawy o wniesieniu poprawek do konstytucji. Sąd Konstytucyjny 31 października pozytywnie rozpatrzył tę inicjatywę.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.