Nowy duński podatek – klimatyczny
Duński parlament upoważnił socjaldemokratyczny rząd do wprowadzenia podatku klimatycznego. Ma on przyczynić się do zredukowania o 70 proc. emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.
O sprawie pisze portal WNP.pl. Według jego informacji porozumienie klimatyczne, które po ośmiu godzinach negocjacji zawarli w nocy z niedzieli na poniedziałek przedstawiciele wszystkich ugrupowań z wyjątkiem konserwatywnej partii Nye Borgerlige (Nowa Prawica), zakłada wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla oraz liczne ułatwienia w inwestowaniu w odnawialne źródła energii.
Osiągnięcie ambitnego celu, czyli redukcja emisji o 3,4 mln ton dwutlenku węgla w ciągu dekady, ma być możliwe także dzięki budowie dwóch tzw. wysp energetycznych, służących jako huby wytworzonej energii wiatrowej – jednej sztucznej na Morzu Północnym, a drugiej na Bornholmie na Morzu Bałtyckim.
Szczegóły dotyczące sprzyjającej klimatowi reformy podatkowej mają zostać uzgodnione jesienią. Celem zmian ma być zachęcenie do zastąpienia kotłów na olej i gaz pompami ciepła oraz zielonym ciepłownictwem. Według porozumienia klimatycznego wzrosnąć ma zużycie biogazu oraz liczba stacji do ładowania samochodów elektrycznych.
Źródło: NowyObywatel.pl