Nowy doroczny raport o nowotworach złośliwych

Opublikowano: 22.03.2013 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 187

Choć rośnie wskaźnik przeżyć 5-letnich osób chorych na nowotwory, umiera na nie coraz więcej kobiet w średnim wieku – mówili specjaliści podczas konferencji prasowej w Centrum Onkologii, prezentującej raport “Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 roku”.

Raport, przedstawiony przez dr Urszulę Wojciechowską, dr Joannę Didkowską i prof. Witolda Zatońskiego z warszawskiego Centrum Onkologii dotyczy występowania nowotworów złośliwych w Polsce w roku 2010 (zbieranie i opracowywanie danych trwało dwa lata). Dane pochodziły ze szpitali.

W roku 2010 odnotowano ponad 140 tys. nowych zachorowań, podczas gdy w roku 2009 – 138 tysięcy. Ciągły wzrost liczby zachorowań wynika między innymi z poprawy jakości i kompletności rejestracji. W roku 2010 kompletność rejestracji sięgała 91 proc., dorównując wiodącym rejestrom Europy i świata. Wzrósł też odsetek potwierdzeń histologicznych. Wciąż jednak nie są odnotowywane wszystkie przypadki, dlatego specjaliści szacują, że w rzeczywistości mogło zachorować 155 tys. osób.

Liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych wynosiła 52 tys. wśród mężczyzn i 41 tys. wśród kobiet. W Polsce żyje około 360 tys. osób z chorobą nowotworową, u których nowotwór wykryto w ciągu ostatnich pięciu lat.

Spośród ponad 100 typów rozpoznawanych każdego roku nowotworów u mężczyzn pięć najczęstszych to nowotwory: płuca (21 proc.), gruczołu krokowego(13 proc.), jelita grubego (13 proc.), pęcherza moczowego (7 proc.) i żołądka (5 proc.), pozostałe nowotwory stanowią 41 proc. U kobiet są to nowotwory: piersi (23 proc.), jelita grubego(10 proc.), płuca (9 proc.), trzonu macicy (7 proc.), jajnika (5 proc.) i szyjki macicy (4 proc.), pozostałe stanowią 42 proc.

Dominującą przyczyną zgonów w roku 2010 były nowotwory płuca – u mężczyzn odpowiadały za 31 proc. zgonów; u kobiet liczba zgonów z tego powodu (15 proc.) była większa niż spowodowanych przez raka piersi (13 proc.).

Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost wskaźnika przeżyć wśród pacjentów diagnozowanych w latach 2003-2005 w porównaniu do lat 2000-2003. Szczególnie wyraźne jest to zjawisko wśród chorych na nowotwory gruczołu krokowego (wzrost o 11 punktów procentowych), białaczki (6 do 7 punktów procentowych) i chłoniaków (5 punktów procentowych).

Niekorzystnym zjawiskiem obserwowanym w Polsce jest nadumieralność osób w młodym i średnim wieku (czyli do 65 roku życia). W przypadku kobiet ponad 40 proc. zgonów przed ukończeniem 65 roku życia następuje z powodu nowotworów – to dwa razy więcej niż zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Jeśli chodzi o nowotwory złośliwe u mężczyzn w średnim wieku (45-64 lata), w ostatnich dwóch dekadach jako przyczyna zgonu pozostają na stałym poziomie. Natomiast w populacji kobiet w wieku średnim udział nowotworów jako przyczyny zgonów systematycznie rośnie.

„W Polsce co roku umiera z powodu raka szyjki macicy prawie 2 tysiące kobiet” – mówił prof. Zatoński. Jak wynika z dostępnych danych, w przypadku osób w wieku 20-44 lat najwyższe współczynniki umieralności z powodu tego schorzenia notowane są wśród osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Ponad jedna czwarta (27 proc.) w wieku 15 i więcej lat nigdy nie wykonywała badania cytologicznego, które jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi diagnostycznych pozwalających na wykrycie tego nowotworu.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
lboo
Użytkownik
lboo

@admin: Może te za 2012 nie były tak optymistyczne.

bartosz_kopan
Użytkownik
bartosz_kopan

To wszystko i tak tylko iluzja, coś jak patrzcie ile robimy, jacy jesteśmy skuteczni.
Było to już poruszane niejednokrotnie, że 5 letni okres przeżycia po wykryciu nowotworu, nijak się ma do wyleczenia, o którym można by mówić w okresie przynajmniej 10 letnim.
Okres ten wyjaśnia też większą śmiertelność osób młodych, gdyż wiadomo że wraz z wiekiem, spada tempo regeneracji komórek ciała, więc obniża się również tempo postępu choroby nowotworowej.

matimozg
Użytkownik
matimozg

Coraz więcej gowna w jedzeniu. Dochodzą szczepionki, lekarstwa, fluor, aspartam i inne świństwo. Na prawdę trudno dbać o zdrowie w dzisiejszych czasach. Wszędzie dookoła niezdrowe jedzenie, praca fachowców w laboratoriach. Jestem przekonany, że firmy farmaceutyczne inwestują sporo pieniędzy w pozyskiwanie nowych “klientów”. I nie ma się co dziwić, że czego człowiek nie zje, czym się nie popsika to później się nam ta chemia w organizmie odkłada i potem kiełkuje w jakieś dziwne choroby. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że są celowo podtruwani.

Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Dobrze, że chorują i umierają – biznes się kręci. Co by to była za tragedia dla rządów i słuzb medycznych, gdyby społeczeństwo było zdrowe? Gdzie biznes, gdzie żerowanie na chorych i słabych…? A tak – cudo. Z roku na rok więcej, gorzej, bardziej chorowicie – i o to chodzi!

Pozdrawiam,
Prometeusz

matimozg
Użytkownik
matimozg

Otóż to, dobrze napisane Prometeusz. Również pozdrawiam.