Neofeudalizm i zwalczanie przedsiębiorczości w Polsce

Opublikowano: 04.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 344

Był taki czas, pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy w Polsce zapanowała wolność gospodarcza. Zapewniła ją tak zwana ustawa Wilczka. Niestety nie trwało to zbyt długo, najwyżej kilka lat i było stopniowo ograniczane, aż obecnie doczekaliśmy się czasów gdy po tych wolnościowych zapisach prawnych praktycznie nic nie zostało, a przedsiębiorczość Polaków została im skutecznie obrzydzona.

W polskim społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że prowadzenie działalności gospodarczej to coś bardzo trudnego, ewentualnie podejrzanego, co nie podoba się rządzącym. Wtłoczono ludziom do głów, że muszą szukać pracy, zamiast zachęcać ich do rozpoczęcia działalności gospodarczej na własny rachunek. Rządzący od lat skutecznie zniechęcają ludzi do bogacenia się ustanawiając horrendalne haracze takie jak kara za pracę w postaci podatku dochodowego i obowiązkowe ponad 1100 zł miesięcznie na piramidę finansową zwaną ZUS, co eufemistycznie nazywa się składką emerytalną.

Gdy porównania się warunki w jakich prowadzi się działalność gospodarczą w innych krajach europejskich do tych w jakich funkcjonują przedsiębiorcy w Polsce to widać, że u nas ludzie są na wszelkie sposoby zniechęceni do własnej inicjatywy. Obywatele mają za zadanie pracować, ale najlepiej na stworzonych przez rządzących mitycznych miejscach pracy. Taki delikwent musi być na najgorszej z możliwych form stosunku pracy, czyli na etat, co jest przedstawiane jako optymalny dla każdego rodzaj zatrudnienia.

Prawda jest jednak taka, że nie ma bardziej okradanej w Polsce grupy społecznej niż ci nieszczęśni etatowcy. Rządzący zrobili sobie z takich ludzi nowoczesnych chłopów pańszczyźnianych, tylko w porównaniu do nich są oni jeszcze bardziej eksploatowani. Na dodatek etatowcy nie mogą sobie nic odliczyć, nie mają kosztów, nie odliczają VAT, bo to właśnie oni są jego faktycznym płatnikiem, etatowcy są po prostu dawcami kapitału, nieświadomymi często pozycji w jakiej się znaleźli

Większość z takich biednych zagonionych ludzi sądzi, że nie poradziła by sobie jako przedsiębiorcy. Zaszczepiono u nich gen poddaństwa i nauczono, aby chętnie unikać odpowiedzialności, propagując ubezpieczenia. A nawet jeśli u niektórych ten instynkt bogacenia się w nich nie zanikł zupełnie, to 1100 zł, co miesiąc haraczu na ZUS bez względu na zarobki, stanowi dla nich psychiczną i finansową barierę nie do przejścia. Ważne też, że etatowcy mają się martwić, im więcej problemów tym lepiej, a jak brak własnych pokazywać problemy innych, na przykład w debilnych pisemkach i programach telewizyjnych.

Gdy jednak ktoś postanowi, mimo tych rzucanych pod nogi przez rządzących, przysłowiowych kłód, aby jednak robić własny biznes, wtedy często zaczyna się na niego polowanie ze strony aparatu fiskalnego. Co ciekawe jest on zwykle bardzo gorliwy i bezlitosny względem małych i średnich polskich przedsiębiorstw, ale pozostaje zupełnie nieskuteczny w stosunku do stosujących agresywne optymalizację podatkowe multinarodowych korporacji.

Ostatecznym dowodem na to jest fakt, że wśród dziesięciu największych płatników podatku CIT w Polsce nie ma żadnych koncernów zagranicznych, a za to są energetyczne i górnicze spółki skarbu państwa. Innymi słowy państwo samo płaci sobie CIT, a potem z naszych pieniędzy dotuje bankrutujące przedsiębiorstwa z branży górniczej płacąc naszymi podatkami podatek za te przedsiębiorstwa. Wszystkie multinarodowe korporacje stosują agresywną optymalizację podatkową i albo jadą na stracie, albo na niewielkim zysku. Ale to są mityczni inwestorzy, uprzywilejowani względem polskiego kapitału.

Ci przedsiębiorcy, którzy jednak mimo całego tego nieprzyjaznego otoczenia, nie bankrutują, są traktowani jak dojne krowy. Ostatnio pojawiły się już wśród rządzących nawet tak chore pomysły, aby nakazać osobom zatrudnionym na etacie i prowadzącym działalność gospodarczą, podwójne płacenie na ZUS. Oczywiście przyszła emerytura nie będzie podwójna, o ile jakaś w ogóle będzie. Jeszcze bardziej przerażający pomysł jest taki, aby polscy przedsiębiorcy musieli płacić ZUS od całości przychodów. Jeśli do tego dojdzie, będzie to oznaczało automatycznie exodus polskich firm za granicę, co może tylko wywołać większy problem pazernych rządzących. Oczywiście w odpowiedzi na swoją głupią politykę podwyższania podatków zbiorą mniej i zaczną nakręcać fiskalny aparat terroru prowadząc uznaniową interpretację prawa i bezlitosną egzekucję na 5 lat wstecz. W ten sposób urzędnicza hydra bije się po głowie własną pięścią podcinając gałąź na której siedzi i ograniczając przy okazji siłę polskiej gospodarki.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Dokładnie. Prawdę tą należy wyśpiewywać na ulicach dzień w dzień, pisać o tym i powtarzać jak mantrę. Niech stanie się nareszcie słyszalnym dzwonkiem budzika! Aparat państwowy jest niezwykle łatwo korumpować tym bardziej, że aparatowi nic za to nie grozi. Przeto aparat państwowy dawno już pracuje dla korporacji i banków. Pomijam już fakt zaaranżowania tego przez starych czerwonych czyli tutejszych tajnych psów namiestniczych.

janpol
Użytkownik

Oprzytomnijcie “wolnomyśliciele”! Tzw. “Ustawa Wilczka” powinna się raczej nazywać “ustawka nomenklaturszczyków” i była stworzona TYLKO po to aby “to co nie było (dziurawym i komunistycznym!!!) prawem zabronione było dozwolone” a skorzystali na tym głównie ci, “co ukradli pierwszy milion”. Nic ta ustawa nie zmieniła w układach “j.g.u.” a “j.g.n.” (w urzędach jgn-y były dalej podejrzane i “zwalczane wszystkimi dostępnymi metodami urzędniczymi” – sorki ale ja to jeszcze pamiętam z tzw. “własnej autopsji”) a była tworzona i ogłoszona już PO ogłoszeniu tzw. “pierestrojki” przez Gorbaczowa a kadry “ubekistanu” już od dłuższego czasu przygotowywały się do objęcia “sterów gospodarki” na nowych zasadach.

A tendencja do zwalczania drobnych przedsiębiorstw i popierania korporacji (z bandą “lajerów” na usługach) jest widoczna wszędzie, nawet w kraju “powszechnej wolności” czyli USA a umowy typu TTIP jeszcze to pogłębiają!

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Znam co najmniej kilkanaście osób które zrobiły wtedy legalne interesy i swoje pierwsze miliony zawdzięczały tylko i wyłącznie złapaniem okazji, zainwestowaniem w siebie i w tą okazję i ciężką pracą. A później przez kolejne regulacja taka dzialalność nie była już możliwa, – chodzi głównie o zwykły handel i sprowadzanie zza granicy towaru którego u nas nie było. Zykłe materace do pływania, do łóżka, firanki, skarpety, żywność, elektronika. Wszystko było proste i bez podatku VAT a ze zwykłym podatkiem obrotowym / ryczałtowym. Można było zbić fortunę na zwykłym większym bazarze – wystarczyło złapać okazję – mieć coś czego inni nie sprzedawali i cięzko pracować od świtu do nocy.

janpol
Użytkownik

@Rozbi 04.02.2016 13:24: Świat już baaaaardzo dawno temu przestał być “czarno-biały” (a może nigdy nie był?), więc nawet jak ktoś planuje jakieś łajdactwo to albo celowo dodaje coś co może być “zjadliwe” dla maluczkich albo coś niechcący mu nie wyjdzie. Żeby daleko nie szukać: najwięksi zbrodniarze XX w. budowali nie tylko obozy śmierci i tworzyli zbrodnicze organizacje para-policyjne ale budowali też autostrady, przedszkola, szkoły itp., itd. Nie chcę też być złośliwy i przypominać, że dla wielu ówcześnie zarobione miliony szybko zamieniły się w setki a kolejne “ustawki poprawkowe” szybko ograniczały właśnie owym “maluczkim” możliwości robienia kasy a “swojaki” do dziś jedzą “ośmiorniczki” i “kręcą całkiem niezłe lody”. Ale, żeby być sprawiedliwym, mi np. w tej ustawie bardzo podobało się, że wreszcie przestano “ścigać” np. tych co robili biznesy typu “obiady domowe”.

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

No i to jest wylewanie dzieci z kąpielą – bo ludzi robiących krzywde innym prowadząc swój biznes jest malutki ułamek procenta – a wprowadzając ustawy które dbają o “bezpieczeństwo” to tak naprawdę Ci co mieli robić źle i tak robią źle a po łapach najbardziej dostają uczciwi – zawsze tak było i zawsze tak będzie.

janpol
Użytkownik

Ale tu o co innego chodzi! Ja, liberał, chyba od urodzenia :) też uważam, że im mniej bzdurprawa tym lepiej, bo bzdurprawo (np. powszechnie obowiązujące w PRL i PRL-bis a pojawiające się w prawie generalgubernatora w 1939/40, prawo zaczynające się od “…za posiadanie (w zasadzie czegokolwiek) … grozi kara…”) jest skierowane przeciwko obywatelowi i jest narzędziem terroru mafiopaństwa, czyli mafia rządzi a ty obywatelu masz siedzieć cicho i się bać bo nie masz nawet broni aby obronić siebie przed bandytami, bo oni jak zwykle mają w d…e jakiekolwiek prawo w tym i bzdurprawo. A chodzi o to aby państwo, dobro wspólne obywateli było dla obywatela i mu pomagało a nie przeszkadzało.

W tym kontekście ustawa wilczka nie była dla obywatela tylko dla “kumpli królika” aby się obłowili, a że jakiś obywatel był bystry i się załapał to cóż, taka przypadłość i szum informacyjny ale jakoś z czasem dali sobie z tym radę i wrócił porządek mafiopaństwa.