Nowe zdjęcie gromady kulistej NGC 1783

Opublikowano: 02.09.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 759

Gromada kulista NGC 1783 została odkryta przez Johna Herschela w 1835 roku, znajduje się w odległości 160 tys. lat świetlnych od Ziemi, jej masa jest 170 tysięcy razy większa od masy Słońca.

Astrofizycy za pomocą teleskopu Hubble uzyskali nowe zdjęcie gromady kulistej NGC 1783 — jednej z największych w Wielkim Obłoku Magellana, obraz został opublikowany na stronie teleskopu.

NGC 1783 w 1835 roku odkrył John Herschel, gromada znajduje się w odległości 160 tys. lat świetlnych od Ziemi, jej masa jest 170 tysięcy razy większa od masy Słońca.

Gromada NGC 1783 jest dość młoda — ma około 1,5 mld lat.

Wielki Obłok Magellana to karłowata galaktyka satelitarna położona w pobliżu Drogi Mlecznej, znajdująca się w odległości około 50 kiloparseków od naszej galaktyki. Wielki Obłok Magellana zajmuje obszar nieba w półkuli południowej w gwiazdozbiorach Złotej Ryby i Góry Stołowej, z terytorium Rosji nie jest widoczny. Pod względem średnicy jest 10-krotnie mniejszy od Drogi Mlecznej i skupia około 30 mld gwiazd.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 02.09.2015 13:48

    same kropki

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.