Nowe zdjęcie gromady kulistej NGC 1783

Opublikowano: 02.09.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2

Gromada kulista NGC 1783 została odkryta przez Johna Herschela w 1835 roku, znajduje się w odległości 160 tys. lat świetlnych od Ziemi, jej masa jest 170 tysięcy razy większa od masy Słońca.

Astrofizycy za pomocą teleskopu Hubble uzyskali nowe zdjęcie gromady kulistej NGC 1783 — jednej z największych w Wielkim Obłoku Magellana, obraz został opublikowany na stronie teleskopu.

NGC 1783 w 1835 roku odkrył John Herschel, gromada znajduje się w odległości 160 tys. lat świetlnych od Ziemi, jej masa jest 170 tysięcy razy większa od masy Słońca.

Gromada NGC 1783 jest dość młoda — ma około 1,5 mld lat.

Wielki Obłok Magellana to karłowata galaktyka satelitarna położona w pobliżu Drogi Mlecznej, znajdująca się w odległości około 50 kiloparseków od naszej galaktyki. Wielki Obłok Magellana zajmuje obszar nieba w półkuli południowej w gwiazdozbiorach Złotej Ryby i Góry Stołowej, z terytorium Rosji nie jest widoczny. Pod względem średnicy jest 10-krotnie mniejszy od Drogi Mlecznej i skupia około 30 mld gwiazd.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

same kropki