Nowe zdjęcia z Fukushimy wskazują na nieznane zagrożenie

Opublikowano: 06.04.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2484

Zrobotyzowane sondy zanurkowały pod wodę w ruinach elektrowni jądrowej Fukushima i odkryły uszkodzone ważne konstrukcje wsporcze. Teraz istnieją obawy, że może to stać się poważnym problemem w przypadku nowego trzęsienia ziemi w okolicy.

Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) używa zdalnie sterowanych sond do badania podwodnych głębin elektrowni jądrowej i monitorowania postępów kosztownej operacji oczyszczania. Zgodnie z aktualizacją opublikowaną we wtorek, jeden z robotów zrobił ostatnio zdjęcia cokołu Jednostki 1, konstrukcji wsporczej pod jednym z rdzeni reaktora, który stopił się podczas niesławnej katastrofy nuklearnej w 2011 roku.

Betonowa ściana cokołu o grubości 120 cm nosi ślady znacznego uszkodzenia u podstawy, odsłaniając znajdujące się wewnątrz stalowe zbrojenie. Niepokojącym faktem jest to, że trzy reaktory zawierają łącznie 880 ton wysoce radioaktywnych pozostałości stopionego paliwa.

Elektrownia jądrowa Fukushima Daiichi w Japonii została poważnie uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku. Chociaż od tego czasu wiele działań zostało podjętych, aby zminimalizować zagrożenie związane z tymi uszkodzeniami, to wciąż istnieje ryzyko wystąpienia nowych problemów, szczególnie w przypadku kolejnych trzęsień ziemi w regionie.

Największym zagrożeniem jest dalsze wyciekanie radioaktywnych substancji z uszkodzonych reaktorów jądrowych, które mogą wpłynąć na środowisko i zdrowie ludzi. Woda, która jest używana do chłodzenia uszkodzonych reaktorów, musi być stale oczyszczana i przechowywana, aby zapobiec dalszemu wycieku radioaktywnych substancji do otoczenia. Jednak istnieje ryzyko, że w przypadku kolejnych trzęsień ziemi ta woda może zostać zniszczona lub wycieknie z systemów chłodzących, co prowadziłoby do kolejnego wycieku substancji radioaktywnych.

Kolejnym zagrożeniem jest osłabienie konstrukcji elektrowni jądrowej w wyniku kolejnych trzęsień ziemi. Konstrukcja ta została uszkodzona już w 2011 roku, a w kolejnych latach było wiele wstrząsów wtórnych. Osłabienie konstrukcji może prowadzić do dalszych uszkodzeń w elektrowni i wycieku substancji radioaktywnych.

Innym zagrożeniem jest fakt, że wiele substancji radioaktywnych, które wyciekły z elektrowni w 2011 roku, nadal znajduje się w glebie i w wodzie w regionie Fukushima. W przypadku kolejnych trzęsień ziemi istnieje ryzyko, że te substancje będą ponownie uwolnione i spowodują zanieczyszczenie środowiska i zdrowia ludzi.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.