Nowe wyniki badań wydłużonych czaszek z Paracas

Opublikowano: 06.02.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 962

Pustynny półwysep Paracas leży u wybrzeża jednego z najbardziej interesujących państw Ameryki Południowej, Peru. To właśnie tam w 1928 roku odnaleziono jedne z najbardziej zagadkowych pochówków w historii archeologii. Chodzi tu oczywiście o słynne wydłużone czaszki z półwyspu Paracas i ich niewiadome pochodzenie.

Wydłużone czaszki nie są znaleziskiem ekskluzywnym dla Peru, Boliwii czy Meksyku. Zabieg wydłużania czaszek praktykowali już Egipcjanie w czasach faraona Amenhotepa IV. Odnajdywano je również w Sudanie, Iraku, Syrii, a także w Europie, Rosji, Francji i na Malcie. Ostatnie znane przypadki deformacji odnotowane zostały w XX w. na terenie Kongo oraz na melanezyjskiej wyspie Vanuatu.

Problem ze znaleziskami z Paracas polega jednak na tym, że w odróżnieniu od większości tego typu czaszek, te z Peru są na dodatek o 25% bardziej gęste i 60% cięższe. Jest to dość zastanawiające, ponieważ mimo iż deformacja może zmienić kształt czaszki, nie powinna wpływać na jej pojemność oraz ciężar. W tym kontekście pojawia się również kwestia pojedynczej kości ciemieniowej u posiadaczy tej czaszki co jest anomalią z punktu widzenia biologii. Przynajmniej, jeśli mamy do czynienia z przedstawicielami gatunku Homo Sapiens.

Na przestrzeni lat, pojawiło się wiele teorii sugerujących, że czaszki z Paracas mogą należeć do przedstawicieli obcej cywilizacji. Przed paroma laty, pojawiły się nawet wyniki badań zgodnie z którymi posiadacze tych czaszek posiadali obce DNA, które przejawiało mutacje niespotykane nigdzie indziej. Zmiany te były na tyle poważne, że sugerowano iż istoty odnalezione w Paracas nie mogłyby krzyżować się z ludźmi. Były to jednak dopiero wstępne badania a więc ich wyniki mogły być łatwo zakwestionowane.

Nowe informacje na ich temat pojawiły się niedawno podczas sympozjum przeprowadzonego w Los Angeles. Badacze zajmujący się kwestią tych czaszek czyli L.A. Marzulli, Brien Foerster i ich zespół ogłosili, że czaszki z Paracas nie wykazują pokrewieństwa z rodowitymi mieszkańcami Ameryki. Okazało się, że ich DNA przypomina raczej to z Europy Wschodniej lub Zachodniej Azji. Naukowcy oszacowali ich pochodzenie na okolice Kaukazu.

Zaproponowana obecnie teoria, zakłada że istoty z Paracas to przedstawiciele innego nieznanego nam gatunku człowieka, który żył w okolicach Morza Czarnego i Kaspijskiego. Z jakiejś przyczyny przedstawiciele tej rasy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich terenów i przemieścili się aż do Ameryki Północnej a potem na tereny dzisiejszego Peru. Ta koncepcja zdecydowanie odbiega od sugerowanej przez niektórych hipotezy o obcej ingerencji, ale jej potwierdzenie wymaga jeszcze wielu badań. Choć nie wykluczone, że nieznacznie zbliżyliśmy się do rozwikłania zagadki czaszek z Paracas.

Autorstwo: M@tis
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.