Nowe przepisy UE dla firm transportowych zatwierdzone

Opublikowano: 08.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 837

Pakiet mobilności, który zaostrza zasady funkcjonowania firm transportowych na terenie Unii Europejskiej, został dziś przyjęty na spotkaniu unijnych ambasadorów w procedurze pisemnej.

Decyzja zapadła na spotkaniu unijnych ambasadorów w procedurze pisemnej, mimo sprzeciwu Polski i siedmiu innych krajów. Teraz projekt trafi do Parlamentu Europejskiego, który zajmie się nim prawdopodobnie w czerwcu na posiedzeniu komisja transportu.

Jak informuje Polskie Radio, przedstawiciele Polski a także Węgier, Bułgarii, Rumunii, Litwy, Łotwy, Malty i Cypru ponownie apelowali o wstrzymanie projektu, powołując się na trudną sytuację sektora transportowego, spowodowaną epidemią koronawirusa. „Nadzwyczajna sytuacja wywołana pandemią czyni rozwiązania zaproponowane w pakiecie nieadekwatne, pogrążające w istocie sektor transportowy” – głosi stanowisko 8 krajów, sprzeciwiających się przyjęciu projektu.

20 lutego unijni ministrowie zagłosowali w sprawie pakietu mobilności. Wynik głosowania był niekorzystny dla Polski, która głosowała przeciwko. Wraz z Polską przeciwko pakietowi mobilności, czyli nowym przepisom regulującym transport w krajach zachodnich, głosowało 9 państw, Belgia wstrzymała się od głosu.

Kontrowersje odnośnie pakietu mobilności związane są m.in. z tym, że przewiduje on regularny powrót ciężarówek bez ładunku do kraju, w którym zarejestrowany jest przewoźnik, co jest sprzeczne m.in. z założeniami Nowego Zielonego Ładu, a dla firm wygeneruje niepotrzebne straty. Unijny pakiet mobilności zakłada też m.in., że kierowca wykonujący kurs transportowy w krajach innych niż siedziba jego firmy powinien być traktowany jak pracownik delegowany już od pierwszego dnia wykonywania kursu, czyli powinien otrzymywać co najmniej minimalną pensję obowiązującą na terenie danego kraju. Wyjątkiem mają być kierowcy przewożący ładunki w ruchu bilateralnym, czyli między krajem siedziby swojej firmy a innym krajem UE. Ci, którzy wykonują kursy w całości poza granicami siedziby firmy (kabotaż), mieliby być objęci nowymi przepisami bez wyjątku.

W praktyce oznacza to wzrost kosztów ponoszonych przez polskie firmy przewozowe i w rezultacie może zaważyć na ich konkurencyjności względem firm z innych krajów unijnych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Radek 08.04.2020 14:47

    Kierowca jest wolny człowiek i może pracować u pracodawcy który daje właściwe wynagrodzenie. Im więcej pracodawców, ty większy ma wybór i tym wyższe ceny jakie dostanie, bo jest konkurencja. A jak ustalą za wysokie stawki, to będzie mniejszy wybór i kierowcy będą musieli pracować za mniejsze stawki. Tak to działa. Ale komuniści myślą że uszczęśliwią świat rabując, rozdając pieniądze i utrudniając życie uczciwym ludziom. Tylko krętacze się prześlizną.

  2. polantek 08.04.2020 22:28

    Wolni ludzie to byli jeszcze może w neolicie ale potem szło coraz to gorzej…

  3. Szurnięty Mędrzec 09.04.2020 04:40

    @polantek
    Jak żyło się w neolicie, podziel się wspomnieniami. Jestem ciekawy, powiedz, powiedz

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.