Nowe obowiązki dla kierowców

Projekt nowelizacji „Prawa o ruchu drogowym” przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury obejmuje m.in. obowiązek dla kierowców formowania tzw. korytarza życia. Prace nad zmianą przepisów stanowią reakcję na ostatnie przypadki, kiedy to służbom ratunkowym blokowano drogę. Strażacy od dawna alarmują, że kierowcy blokują im przejazd.

W ocenie resortu konieczne jest wprowadzenie regulacji uzupełniających dotychczasowe „w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa i możliwości dotarcia pomocy do miejsc zdarzeń drogowych w jak najkrótszym czasie”.

„Odpowiedzialne i racjonalne zachowanie kierowców poruszających się drogą, którą służby ratownicze chcą dotrzeć do miejsca zdarzenia albo kierowców znajdujących się w bezpośrednim obszarze zdarzenia drogowego, odgrywa ogromną rolę i może uratować komuś życie” – przekonywali przedstawiciele MI w informacjach o przyczynach wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie.

Obowiązek formowania korytarza życia ma być nieocenioną pomocą dla służb ratowniczych, które szybciej dojadą do wypadku.

W większości europejskich krajów korytarz życia jest obowiązkiem usankcjonowanym prawem. W Polsce jest to jedynie dobry obyczaj. Mimo licznych akcji promujących i uświadamiających społeczeństwo, przykłady z polskich dróg pokazują, że nie wszyscy kierowcy są w stanie zachowywać się odpowiednio, w sytuacji gdy służby ratunkowe próbują uzyskać dostęp do miejsca zdarzenia.

Polskie prawo reguluje sposób zachowania w przypadku przejazdu uprzywilejowanego. Zgodnie z art. 9 „Prawa o ruchu drogowym” z 1997 roku uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Według resortu obowiązek tworzenia korytarza ratunkowego „wciąż wydaje się być zbyt mało precyzyjny”. Strażacy od dawna alarmują, że w większości przypadków dojazd do wypadków jest skutecznie blokowany przez kierowców.

Za blokowanie korytarza życia nowe przepisy mają przewidywać wysokie mandaty. Ministerstwo Infrastruktury na razie nie podało szczegółów co do wysokości kar, jakie będą grozić za niezastosowanie się do przepisów.

Pakiet zmian w „Kodeksie drogowym” uwzględni również regulację tak zwanej jazdy na suwak, mającej zapewnić płynną jazdę w razie zwężenia jednego z pasów. Metoda ta pozwala szybko rozładowywać korki. Zgodnie z nowymi przepisami jazda na suwak, dotychczas dobrowolna, ma się stać obowiązkowa.

Stosownie do informacji widniejącej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2019 roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com