Nowe mandaty dla właścicieli psów i przewoźników

Opublikowano: 02.06.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 166

Szykuje się nowelizacja taryfikatora mandatów. Nowelizacja, która uderzy po kieszeni szczególnie przewoźników oraz właścicieli psów.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego autorstwa MSWiA trafił właśnie do dalszych uzgodnień. Znajdziemy w nim dwa nowe mandaty karne. Dotkną one dwóch grup – właścicieli zwierząt i kierowców samochodów świadczących usługi transportowe.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, która napisała o projekcie jako pierwsza, „wprowadzono typ podstawowy wykroczenia z art. 77 k.w. – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (§1) oraz typ kwalifikowany (§2), który polega na dopuszczeniu się czynu z §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka”. Co to oznacza?

Interesuje nas §2, gdyż to on jest pewną nowością (bo o tym, że wyprowadzać psa należy tak, by nie stwarzać zagrożenia dla innych, wie każdy opiekun czworonoga). Okazuje się, że jeśli nie zachowamy środków ostrożności i nasze zwierzę narazi życie lub zdrowie innej osoby – zapłacimy największą przewidzianą w mandacie karnym sumę (500 zł). To nie koniec! „Takie określenie maksymalnego mandatu za trzymanie niebezpiecznego zwierzęcia nie wyklucza surowszego potraktowania sprawcy wykroczenia. Policja może skierować wniosek o ukaranie do sądu” – podaje „Rz”. I wtedy można liczyć się z grzywną rzędu nawet 5 tysięcy złotych bądź z karą ograniczenia wolności.

Ważna informacja: nowy mandat może dostać opiekun każdego zwierzęcia stwarzającego zagrożenie, a nie tylko tych, które znajdują się, np. w wykazie psów ras niebezpiecznych (np. pitbull).

Druga grupa, która może dostać po kieszeni, jeśli zmiany wejdą w życie, to przewoźnicy. „Karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym” – głosi art. 117 §2 w znowelizowanym Kodeksie wykroczeń. W projekcie MSWiA będzie można wypisać za to mandat w wysokości 100 zł taksówkarzowi lub kierowcy busa. Będzie płacił za bałagan w pojeździe.

Przewoźnicy według nowych przepisów powinni zadbać o środek do dezynfekcji, maseczkę i rękawiczki na wypadek, kiedy będą musieli opuścić auto np. na stacji benzynowej. Pasażer zaś powinien zachować ostrożność przy dotykaniu różnych powierzchni np. tapicerki, siedzeń, rączek. Przed kursem może zostać zapytany o to, czy nie ma gorączki. „W przypadku odmowy przyjęcia mandatu za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. Ten ma prawo wystawić karę w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł” – czytamy.

Jak ustalił portal RMF24.pl, MSWiA chce karać 100-złotowym mandatem także za „naruszenie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy”. Kiedyś było to karane grzywną w wys. 1500 zł, gdy sprawa trafiła do sądu.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Zdjęcie: Pexels (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,75 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Urnelius
Użytkownik
Urnelius

Jestem zdecydowanie za pierwszym projektem. Mam dość podbiegających szczurów starszych pań, które niejednokrotnie atakują nogi, niszczą spodnie, buty, itd., a kiedy się je kopnie, starsze panie wzywają policję, oskarżając o znęcanie się nad zwierzętami.
Ta druga część jest bardziej problematyczna… Mogą jednak nie akceptować psów w swoich pojazdach. Jak pies nasra w autobusie, to kto ma za do odpowiadać, a kto wąchać. Uderzając w przewoźników zmusi się ich – w praktyce – do nie-przewożenia zwierząt.