Nowe informacje o raporcie dotyczącym reparacji wojennych

Opublikowano: 05.09.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1608

Poseł Arkadiusz Mularczyk, który nadzorował prace nad wyliczaniem strat Polski w II wojnie światowej, podzielił się nowymi informacjami na temat dalszego rozwoju sprawy.

Mularczyk poinformował, że raport poddano konsultacjom, a te wymusiły konieczność jego uzupełnienia i zaktualizowania. Rozbudowany zostanie on o wyliczenie miejsc, w których dokonywano masowych mordów na Polakach, ponieważ w żadnym innym kraju poza Polską, nie było w czasie II wojny światowej tak wielkiej liczby zbrodni wojennych i ludobójstwa. Choć Mularczyk nie chciał określić dokładnej daty ukończenia raportu, stwierdził, że prace nad nim potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Do tego będzie on przetłumaczony na niemiecki i angielski.

Ewentualna oficjalna publikacja oraz przekazanie raportu stronie niemieckiej, którą będzie reprezentował nowy kanclerz, zależy oczywiście od woli kierownictwa PiS i rządu. Jednak zdaniem posła Mularczyka, taka motywacja jest i może ona znaleźć finał jeszcze w tej kadencji Sejmu. Sprawy mogą się jednak skomplikować, jeśli zostaną ogłoszone przedterminowe wybory na wiosnę 2022 roku. Jeżeli PiS przegra albo będzie zmuszony wejść w jakąś egzotyczną dla siebie koalicję, może się okazać, że na zapowiedziach się skończy.

Tym, co może motywować Kaczyńskiego jest jednak fakt, że w 2023 roku dojdzie do wielkich cięć w polskim budżecie. Być może zamrożone zostaną dotychczasowe programy socjalne, więc rząd będzie chciał grać kartą reparacji, aby po pierwsze odwrócić chociaż w pewnym stopniu uwagę społeczeństwa, a po drugie, uzyskać dodatkowe środki, jeśli Niemcy będą jednak musieli zacząć nas spłacać. Wtedy część tych kwot pójdzie zapewne na powrót do dotychczasowej polityki prospołecznej.

Zatem o jakich sumach mowa? Tego Mularczyk oczywiście też nie ujawnił. Nadmienił jedynie, że „to są kwoty bardzo wysokie, wyższe niż te, które Polska kiedykolwiek dostała z Unii Europejskiej”.

Oby rząd nie zrobił z tego raportu jedynie pomnika historii, którym będzie sobie podcierał twarz przy każdej okazji.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Crash 05.09.2021 11:49

    Nie będzie żadnych reparacji od Niemców. Niestety nasz rząd nie jest w mocy doprowadzić do wypłaty jakiejkolwiek kwoty zadość uczynienia za wojnę. Ani Pis, ani Konfederacja ani tym bardziej Lewica. PO to wiadomo ;P.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.