Nowe fakty o propagandowym ataku na Irak

Opublikowano: 14.01.2022 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1264

Brytyjski dziennik „Daily Mail” opublikował treść jednej z notatek dotyczących międzynarodowej interwencji w Iraku w 2003 roku. Ówczesny brytyjski premier Tony Blair miał więc obiecywać amerykańskiemu prezydentowi George’owi Bushowi, że poprowadzi kampanię propagandową na rzecz przekonania świata do wojny.

Autorem notatki na temat rozmów Blaira z Bushem był David Manning, ówczesny doradca brytyjskiego premiera do spraw polityki zagranicznej i późniejszy ambasador w Stanach Zjednoczonych. Dokument opublikowany przez „Daily Mail” został sporządzony przez dyplomatę po zaaranżowanym przez niego spotkaniu obu przywódców.

Odbyło się ono w kwietniu 2002 roku, czyli na rok przed przeprowadzoną pod auspicjami Ameryki interwencją międzynarodową w Iraku. Blair spotkał się z Bushem na prezydenckim ranczu w Crawford w stanie Teksas. Dwa lata po tym wydarzeniu zaczęto zresztą spekulować, że właśnie w jego trakcie podjęto decyzję o obaleniu irackiego prezydenta Saddama Husajna.

Z notatki brytyjskiego dyplomaty wynika, że Blair miał zapewnić Busha o „rozkręceniu” międzynarodowej opinii publicznej, aby poparła ona rozpoczęcie wojny w Iraku. Ówczesny szef brytyjskiej lewicy miał wcielić się w rolę swoistego marketingowca, bo był uważany za „bardziej wyrafinowanego” od amerykańskiego prezydenta.

Bush miał zresztą zgodzić się z Blairem w sprawie konieczności „bardzo ostrożnego” obchodzenia się z propagandowymi sztuczkami. Było to bowiem konieczne, żeby „zarządzać europejską opinią publiczną”. Obaj politycy zamierzali przekonać ją zwłaszcza, że Husajn nie zgodzi się na przeprowadzenie inspekcji rzekomych obiektów nuklearnych przez ekspertów z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Blair tylko częściowo wywiązał się ze swoich zobowiązań wobec Busha. Na kilka tygodni przed atakiem na Irak w kwietniu 2003 roku odbył on serię spotkań z europejskimi przywódcami. Do koalicji nie chciała jednak dołączyć Francja, dlatego była później krytykowana przez brytyjskiego polityka za sabotowanie próby pozyskania ONZ do wsparcia interwencji.

Poza tym z dokumentu sporządzonego po spotkaniu Busha z Blairem wynika, że tego pierwszego w ogóle nie obchodziła kwestia następcy Husajna. Ówczesny przywódca USA uważał po prostu, iż „każdy będzie lepszy”.

Nie pierwszy raz w brytyjskich mediach pojawiają się informacje o manipulowaniu opinią publiczną przez rząd Partii Pracy. O „podrasowanie” doniesień na temat rządów irackiego prezydenta oskarżano ówczesne władze, gdy fałszywe okazały się być ich doniesienia o posiadaniu przez Irak broni masowego rażenia. Rzekomo miała ona być użyta do ataku na brytyjskie cele znajdujące się na Cyprze.

Na podstawie: DailyMail.co.uk
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.