Nowe dowody na istnienie wody na Księżycu

Opublikowano: 29.08.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 479

Obecność magmowej wody na Księżycu jak dotąd potwierdzono analizując próbki, otrzymane w trakcie programu Apollo. Teraz naukowcy doszli do podobnego odkrycia, korzystając z danych z instrumentu Moon Mineralogy Mapper (M3), który znajduje się na indyjskiej sondzie kosmicznej Chandrayaan-1.

Sprzęt M3, należący do NASA, wykonał zdjęcia krateru księżycowego Bullialdus, znajdujący się w miejscu, które ułatwi naukowcom obliczenie ilości wody wewnątrz skał. Centralny szczyt tego krateru składa się ze skał, które normalnie tworzą się głęboko pod powierzchnią Księżyca, jednak zostały wydobyte na skutek impaktu. Jak się okazało, centralna część tego krateru zawiera znaczne ilości molekuł, które składają się z jednego atomu tlenu i jednego atomu wodoru. To oznacza, że skały w kraterze zawierają wodę, która powstała pod powierzchnią Księżyca.

M3 zapewnił pierwszą mineralogiczną mapę powierzchni księżycowej w 2009 roku, przyczyniając się do odkrycia cząsteczek wody w polarnych rejonach Księżyca. Simin P. Worden, dyrektor Ames Research Center powiedział, że dzięki misjom NASA udało się zebrać istotne dane, które zasadniczo zmieniły rozumienie naukowców co do tego, czy istnieje woda na Księżycu. Worden ma również nadzieję, że nadchodzące misje zmienią rozumienie, dotyczące księżycowego nieba.

Na podstawie: www.voanews.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.