Nowe dowody na istnienie wody i wiatru na Marsie

Opublikowano: 13.03.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1618

Zespół międzynarodowych naukowców z Chin, Kanady i Niemiec znalazł nowe dowody na istnienie wody i wiatru na Marsie. Odkrycia dokonano za pomocą chińskiego łazika Zhurong. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature Geoscience”.

Zhurong przybył na Marsa w maju 2021 roku. Od tego czasu zdołał przebyć 450 metrów w rejonie równiny Utopia na północnej półkuli planety w 60 marsjańskich dni. Eksperci sugerują, że miejsce to było wcześniej wypełnione wodą.

Dane z kamer łazika wykazały, że część równiny, po której podróżował łazik, była dość płaska i miała niewiele kamieni. Analiza poczty z tego obszaru ujawniła te same wskaźniki, co w innych częściach planety. Jednak powstały materiał filmowy pokazywał małe wyrzeźbione linie na skałach, które prawdopodobnie zostały utworzone przez uderzenie wiatru. W niektórych skałach naukowcy znaleźli również ślady erozji wodnej.

Na kadrach z orbitera eksperci zauważyli zmarszczki na powierzchni Marsa, które przypominały wydmy na Ziemi. Podobno powstały pod wpływem wiatru. Naukowcy uważają, że najprawdopodobniej już nie występuje na tej planecie.

Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.