Nowa Zelandia zdelegalizuje jednorazowe reklamówki

Opublikowano: 11.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 548

Koniec z jednorazowymi plastikowymi torbami zapowiedział rząd Nowej Zelandii. Premier Jacinda Ardern chce bardziej konsekwentnie dbać o środowisko i podtrzymywać reputację Nowej Zelandii jako zielonej, czystej przestrzeni.

“Każdego roku w Nowej Zelandii używanym setek milionów jednorazowych reklamówek. To cała góra toreb, z których wiele po wyrzuceniu zatruwa nasze cenne środowisko wybrzeży i morza, szkodząc wszelkim formom życia w morzu. To dzieje się, chociaż mamy sensowne alternatywy” – powiedziała szefowa rządu Nowej Zelandii. Faktycznie jej kraj jest w ścisłej czołówce niechlubnego rankingu państw rozwiniętych, w których mieszkańcy miast produkują najwięcej odpadów. Przeciętnie każdy Nowozelandczyk wyrzuca na śmietnik 154 torby jednorazowe rocznie.

Za słowami mają pójść czyny. Sprzedawcy w całym kraju dostaną sześć miesięcy od wejścia w życie stosownej ustawy, by całkowicie zrezygnować z oferowania klientom reklamówek. Ci, którzy tego nie zrobią, mają być karani mandatem w wysokości 100 tys. dolarów nowozelandzkich (prawie 250 tys. złotych). Największe sieci handlowe w Nowej Zelandii już jednak zapowiadają, że niezależnie od tego, kiedy przepisy się pojawią, wycofają jednorazówki. Tymczasem do 14 września rząd będzie przygotowywał szczegóły nowego prawa i prowadził konsultacje społeczne.

Na całym świecie absolutny zakaz korzystania z jednorazowych plastikowych toreb obowiązuje w 40 krajach. Pierwszy był Bangladesz, który wprowadził te regulacje w 2002 r., rok później w jego ślady poszła RPA, gdzie w celu walki ze zwałami plastikowych odpadów sięgnięto nawet po ustanowienie kar więzienia dla sprzedawców. Nową Zelandię zainspirował niewątpliwie także przykład Australii, gdzie podobne zakazy wprowadziły rządy większości stanów, a dwie największe krajowe sieci sklepów wielkopowierzchniowych wycofały jednorazówki w czerwcu tego roku.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mariusz 11.08.2018 14:12

    Są tworzywa które rozkładają się po kilku miesiącach albo można używać torb papierowych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.