Nowa Zelandia ma swoją tarczę antykryzysową

Opublikowano: 22.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 698

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern oświadczyła, że odpowiedzią jej rządu na kryzys wywołany epidemią koronawirusa będzie promowanie skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Takie rozwiązanie ma zwiększyć wydajność pracy, stymulować turystykę krajową oraz poprawić równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Podczas gdy polski rząd pod dyktando lobby przedsiębiorców wprowadza kolejne ograniczenia kodeksu pracy, znosi ochrony przed zwolnieniami i daje zielone światło na zmuszanie pracowników do pracy w dłuższym wymiarze godzinowym, na drugim końcu świata jest państwo rządzone przez rozsądny socjaldemokratyczny rząd, na którego czele stoi kobieta – Jacinda Ardern.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zaleciła miejscowym firmom i instytucjom wprowadzeni czterodniowego tygodnia pracy i innych elastycznych opcji pracy jako sposobu na pomoc pracownikom w rozwiązywaniu problemów związanych z utrzymaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Ardern powiedziała, że podczas konsultacji społecznych obywatele sugerowali, że przydałoby im się więcej wolnego czasu. Padały różne propozycję: od krótszego tygodnia pracy po więcej dni świątecznych. Wszystko po to, by odpocząć po epidemii i pobudzić gospodarkę w sytuacji nadal trwającego zamknięcia kraju na obcokrajowców.

Mówiąc z Rotorua, jednego z centrów turystycznych tego kraju, Ardern powiedział, że wielu Nowozelandczyków zaznaczyło, że podróże wewnątrz kraju to doskonały pomysł, ale potrzebują na to więcej czasu wolnego, który umożliwi organizowanie krótkich wypadów na lokalne kurorty.

Przyjazdy własnych obywateli miałby stanowić panaceum na zapaść rynku turystycznego, który gwałtownie spadł po pandemii, kiedy zabroniono wjazdu obcokrajowcom, a wielu Nowozelandczyków otrzymało obniżone pensje.

Ardern zaznaczyła, że czterodniowy dzień pracy to na razie zalecenie, do którego zachęca wszystkich zatrudniających. – Jeśli prowadzisz firmę, to wierz mi – naprawdę możesz to zrobić. Pomyśl, że to rozwiązanie przyda się nie tylko Twojej firmie, ale przede wszystkim – całemu społeczeństwu – powiedziała nowozelandzka szefowa rządu.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o