Nowa waluta – śmieci

Opublikowano: 19.09.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 717

W Lizbonie za zakupy mieszkańcy mogą od niedawna płacić… śmieciami. Nowa waluta, lixo, to zielone banknoty otrzymywane w zamian za recykling odpadów. Można nimi płacić w sklepach i placówkach usługowych.

O sprawie pisze portal DlaHandlu.pl. Według jego informacji, władze lizbońskiej gminy Campolide wprowadził do obiegu banknot o nominale 1 lixo, czyli „1 śmiecia”. Otrzymali je mieszkańcy, którzy do specjalnie wyznaczonych przez gminę skupów dostarczyli odpady nadające się do recyklingu.

Przedstawicielka portugalskiej gminy mówi, że akcja wprowadzenia lixo była planowana od ponad roku. Dotychczas do projektu przyłączyło się ponad 70 właścicieli lokalnych sklepów i punktów usługowych, m.in. restauracje i salony piękności.

Jak to działa? Banknot o nominale 1 lixo stanowi równowartość 1 euro. Mieszkańcy otrzymują 1 lixo za 1 kg dostarczonych do skupu odpadów. Jednak bez względu na ciężar przekazanych śmieci, jedna osoba nie może otrzymać więcej niż 20 euro miesięcznie.

Wprowadzenie „śmieciowej waluty” do obiegu ma za zadanie podnieść świadomość dotyczącą recyklingu i ochrony środowiska w tej stołecznej gminie. Projekt ma zachęcać mieszkańców do zbierania szkła, papieru i plastiku, czyli odpadów nadających się do ponownego przetworzenia.

Dotychczas władze Campolide wypuściły na lokalny rynek 3500 banknotów o nominale „1 śmiecia”. Zostały one zabezpieczone przed fałszerstwem znakiem wodnym z herbem stołecznej gminy. Co miesiąc placówki będą przekazywać gminie Campolide „śmiecie” w zamian za równoważną sumę w euro.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.