Nowa Szkocja uznaje jezyk Indian Mi’kmaq za urzedowy

Opublikowano: 19.07.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 705

W niedzielę rano w rezerwacie Potlotek First Nation premier Nowej Szkocji (prowincja Kanady) Tim Houston i 13 wodzów uczestniczyło w proklamacji nowego prawa uznającego język Mi’kmaw za pierwszy język prowincji.

Wódz Pictou Landing First Nation, Andrea Paul, powiedziała, że to historyczna chwila. Wódz Eskasoni First Nation, Leroy Denny, przypomniał, że kilkadziesiąt lat temu język rdzennej ludności nie był tu mile widziany. Rdzennych mieszkańców Nowej Szkocji zmuszano do utraty języka i nie posługiwania się nim.

Premier Houston stwierdził, że Mi’kmaw Language Act to ważny krok w kierunku pojednania z ludnością rdzenną, który ma pokazać, że prowincja wspiera Indian Mi’kmaq i widzi wielką wartość w ich języku i kulturze.

Wódz Denny podkreślił, że dzięki Mi’kmaw Language Act języka Indian Mi’kmaq będzie można uczyć się we wszystkich szkołach, w całej prowincji.

Ustawa została uchwalona przez parlament Nowej Szkocji w kwietniu. Wejdzie w życie 1 października, kiedy to przypada Treaty Day.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

2

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.