Nowa nadzieja na odnalezienie Bursztynowej Komnaty

Trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Zdaniem naukowców znajduje się ona w Mamerkach. Niedawno, po wielu bezowocnych poszukiwaniach, udało się odnaleźć ukryte wejście, nieużywane od II wojny światowej.

https://www.youtube.com/watch?v=3PVv3sC7ayA

Mamerki kryją wiele tajemnic. To tam znajdowała się niegdyś była Kwatera Główna wojsk lądowych Wehrmachtu, a dziś funkcjonuje tu Muzeum II Wojny Światowej. W okolicznych lasach w latach 1940-1944 zbudowano 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetowych, które nie zostały zniszczone przez wycofujące się wojska Wehrmachtu i zachowały się do naszych czasów. Od lat mnożą się hipotezy na temat znajdujących się w nich skarbów. Wielu twierdzi, że właśnie tam ukryto słynną Bursztynową Komnatę.

„Śmiało możemy mówić o przełomie w poszukiwaniach. Dzięki użyciu profesjonalnego georadaru, udało nam się ustalić lokalizację podziemnego tunelu. Po odkopaniu wskazanego przez urządzenie miejsca, faktycznie znaleźliśmy właz, który prawie na pewno nie był otwierany od czasów wojny” – mówi Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum II Wojny Światowej.

Okazuje się, że wejście do tunelu zostało celowo zamaskowano grubą warstwą ziemi, a pokonanie tej przeszkody jest problematyczne.

„Od czasu zakopania wejścia minęło kilkadziesiąt lat. W tym czasie na oryginalnej płycie o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, która zamyka wejście, wyrosło drzewo. Teraz więc, aby otworzyć właz do tunelu, konieczne jest usunięcie ziemi oraz ścięcie drzewa blokującego płytę” – dodaje Bartłomiej Plebańczyk.

Wspomniana płyta waży ok. 100 kg. Kiedy uda się do niej dotrzeć i ją podnieść, tajemnica tunelu zostanie rozwiązana. Warto podkreślić, że wejście znajduje się nieopodal miejsca, w którym w latach 2016-2017 przeprowadzano poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Wtedy nie udało się niczego znaleźć, może tym razem poszukiwaczom się powiedzie? Może zamiast komnaty odnajdą inne cenne dokumenty i dzieła sztuki? Jeśli uda się odnaleźć jakiekolwiek eksponaty, trafią one do państwowych muzeów.

„Mam nadzieję, że formalności prawne zostaną załatwione pozytywnie i pod koniec czerwca 2019 roku tunel zostanie otwarty” – informuje przedstawiciel Muzeum w Mamerkach.

Moment otwarcia wejścia do tunelu zostanie sfilmowany przez ekipę amerykańskiego kanału telewizyjnego History Channel.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0