Nowa komisja ma zająć się Srebrenicą

Opublikowano: 11.02.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1245

Władze Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie powołały nową komisję, zaś jej głównym zadaniem będzie ponowne zbadanie osławionych wydarzeń w Srebrenicy w 1995 roku, gdzie miało dojść rzekomo do masakry muzułmańskich Bośniaków. Jej przewodniczącym został izraelski historyk Gideon Greif, zapowiadający dokładne śledztwo, które ma zakończyć funkcjonowanie w przestrzeni publicznej „dwóch prawd” na ten temat.

Rząd autonomicznej Republiki Serbskiej ogłosił w czwartek skład specjalnej komisji, składającej się głównie z zagranicznych historyków oraz niezależnych ekspertów pochodzących z dwunastu państw świata, których celem będzie teraz zbadanie wszystkich wydarzeń w Srebrenicy i jej rejonie w latach 1992-1995. Władze w Banja Luce chcą więc, aby komisja na nowo przeanalizowała dokładną liczbę ofiar tamtych wydarzeń.

Powołanie tego organu nie spodobało się jednak Bośniakom, dlatego ruch ten skrytykował wicepremier Republiki Serbskiej, Ramiz Salkić, będący szefem muzułmańskiej Partii Akcji Demokratycznej w tym regionie. Jego zdaniem głównym celem komisji będzie więc zaprzeczenie zbrodni ludobójstwa i innym morderstwom dokonanym w Srebrenicy, co doprowadzi do kolejnych napięć etnicznych w Bośni i Hercegowinie.

Sam szef komisji twierdzi natomiast, że celem jego pracy będzie ustalenie prawdy, ponieważ do dzisiaj w przestrzeni publicznej funkcjonują dwie narracje dotyczące tamtych wydarzeń. Badacz Holokaustu chce więc przeprowadzić prace oparte na profesjonalizmie, pełnej powadze i uczciwości, aby ich wyniki zostały zaakceptowane przez zwykłych ludzi. Greif zdaje sobie przy tym sprawę, iż nie wszyscy zaakceptują prawdę na temat Srebrenicy, bo część ludzi „żyje w innym świecie”.

Na podstawie: kurir.rs, avaz.ba
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o