Nowa klasa galaktyk

Opublikowano: 08.12.2012 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 625

Gdy Mischa Schirmer z Gemini Observatory otrzymał dane obiektu J2240 przesłane z Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile, natychmiast zauważył pewną niezwykłą charakteryzującą go cechę. Galaktyka świeciła wyraźnym zielonym kolorem. “Skupiłem swoje prace na tym obiekcie, bo stało się jasne, że to coś naprawdę nowego” – mówi Schirmer. Bliższe badania wykazały, że J2240 była w przeszłości zasilania przez bardzo aktywną czarną dziurę, która obecnie się wyłącza.

W centrum wielu galaktyk znajdują się wielkie czarne dziury, których promieniowanie powoduje świecenie otaczającego je pyłu. Zwykle jednak świecące obszary obejmują nie więcej niż 10% galaktyki. W przypadku J2240 jest inaczej, świecący region ma rozmiar całej galaktyki. Dzięki temu można go oglądać z niezwykłą dokładnością. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu zdobędą nowe informacje o ewolucji wszechświata.

Gdy Schirmer i jego zespół sprawdzili około miliarda innych znanych galaktyk, stwierdzili, że świecące na zielono obiekty takie jak J2240 są niezwykle rzadkie. W sześcianie o przekątnej 1,3 miliarda lat świetlnych znajduje się średnio jedna taka galaktyka.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: TG Daily
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MichalR 12.12.2012 16:54

    jak czytam “w sześcianie o przekątnej 1,3 mld AU …” to autentycznie robi mi się niedobrze w obliczu tak nieogarnialnej dla mnie przestrzeni.

  2. MichalR 12.12.2012 16:58

    sprostowanie:
    Oczywiście zamiast AU oznaczające około 8 minut świetlnych, w wypowiedzi powyżej mogłem zastosować co najwyżej skrót ly (light-year) będący wielkością ponad 60000 razy większą

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.