Nowa definicja jednostki astronomicznej

Opublikowano: 19.09.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 532

Międzynarodowa Unia Astronomiczna na nowo zdefiniowała jedną z najważniejszych jednostek w Systemie Słonecznym – jednostkę astronomiczną (AU). Dotychczas była ona definiowana wzorem. Teraz, podczas spotkania w Pekinie, stwierdzono, że jednostka astronomiczna to dokładnie 149.597.870.700 metrów.

Odległość pomiędzy Słońcem a Ziemią, bo tym właśnie jest AU, to jedna z najdłużej obowiązujących jednostek w astronomii. Po raz pierwszy precyzyjnie zmierzył ją w 1672 roku Giovanni Cassini. Obserwował on Marsa z Paryża, a w tym samym czasie Jean Richer obserwował tę samą planetę z Gujany Francuskiej. Po uwzględnieniu paralaksy obaj astronomowie obliczyli, że odległość pomiędzy Ziemią a Słońcem wynosi 140 milionów kilometrów.

Aż do końca dwudziestego wieku podobne pomiary były jedynym wiarygodnym sposobem na określenie tej odległości, dlatego AU była wyrażana w dość nieprecyzyjny i skomplikowany sposób. W definicji używano m.in. stałej Gaussa, która opiera się na masie Słońca. Tymczasem Słońce bez przerwy traci masę. Kolejny problem stwarzała ogólna teoria względności. Zgodnie z nią AU obserwowana z Ziemi i np. z Jowisza była różna.

Nowa definicja likwiduje wszystkie problemy związane z AU. Jednostka przestała być zależna od masy Słońca, określa się ją w metrach, a z kolei definicja metra związana jest z prędkością światła w próżni, która jest stała we wszystkich punktach odniesienia, zatem jest niezależna od pozycji obserwatora.

Starania o zmianę definicji AU trwały od lat. Pojazdy kosmiczne, radary czy lasery wykorzystują bezpośredni pomiar odległości, możliwe więc było ustalenie AU w metrach. Opór środowiska naukowego był jednak silny. Jak mówi Nicole Capitaine z Obserwatorium Paryskiego, który był jedną z osób lobbujących za zmianami, niektórzy naukowcy bali się, że nowa definicja zakłóci pracę ich programów komputerowych, inni z powodów sentymentalnych woleli używać starej definicji.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Nature
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Komzar 19.09.2012 15:32

    Głupota ludzka nie zna granic . 🙂
    Odległość to odległość. Jednostki już mamy,metryczne czy też imperialne a tą nową AU mogli wyrazić w czymkolwiek i nie ma żadnego powodu by wiązać to z odległością do słońca, tym bardziej, że ta się nieustannie zmienia.
    Pewnie żeby sobie życie skomplikować to walnęli średnią, tylko z ilu, roku czy 10 lat ? Totalnie bez sensu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.