Nowa afera zawisła nad sportowym środowiskiem

Opublikowano: 11.02.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2094

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie działające na terenie Trójmiasta, Warszawy i innych miejscowości zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się m.in. wystawianiem fałszywych faktur VAT. Serwis internetowy Meczyki.pl podał, że z usług przestępców chętnie korzystali ludzie z piłkarskiego środowiska, w tym wielu piłkarzy.

Z tego może urodzić się gruba afera, zdolna wstrząsnąć piłkarskim środowiskiem nawet mocniej, niż pamiętna afera korupcyjna. Sprawa ma początek w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Zaczęła się po zatrzymaniu Krzysztofa S., byłego kapitana Arki Gdynia, któremu grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Gdańska Prokuratura postawiła mu zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się popełnianiem przestępstw gospodarczych i skarbowych. I wyszło na jaw, że w aferę umoczonych jest znacznie więcej osób z futbolowego światka. W trakcie dochodzenia ustalono, że ponad stu piłkarzy, trenerów i działaczy kilku klubów wykorzystało pozyskane od przestępców fałszywe faktury opiewające na setki tysięcy złotych w celu obniżenia lub wręcz uniknięcia podatków. Te nierzetelne faktury, jak podaje autor „Meczyki.pl” Tomasz Włodarczyk, dotyczyły głównie fikcyjnych usług marketingowych i wizerunkowych świadczonych na rzecz osób powiązanych z klubami sportowymi, a także faktury nabycia sprzętu sportowego i środków ochrony indywidualnej. W sumie uzbierała się z tego kwotę ponad 15 milionów złotych brutto. Ale może być ona dużo większa, a wtedy czyn kwalifikuje się pod tzw. zbrodnię vatowską, za co Krzysztofowi S. i innym podejrzanym w tej sprawie może grozić kara pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż 5 lat, a nawet 25 lat za kratkami. Krzysztof S. został aresztowany w grudniu ub. roku na trzy miesiące. Oprócz niego zarzuty usłyszało pięć osób.

Na czym polegał proceder? Tomasz Włodarczyk wyjaśnia: „Większość piłkarzy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Rozlicza się z klubami na zasadach B2B. Lewe faktury wystawiane regularnie na usługi marketingowe, wizerunkowe i inne, opiewające łącznie na milionowe kwoty, służyły do obniżenia lub całkowitego unikania podatków. Mowa nie tylko o piłkarzach, ale też sportowcach z innych dyscyplin, trenerach i działaczach. Niektórzy brali faktury na bardzo wysokie kwoty, przez co nie liczyli się z poważnymi konsekwencjami karno-skarbowymi. W celu zabezpieczenia dowodów policja odwiedziła siedziby kilku klubów sportowych. Do wielu z biorących udział w nielegalnym procederze zapukała do drzwi z prośbą o wydanie dokumentacji z prowadzonej działalności gospodarczej”.

Według informacji serwisu „Meczyki.pl” śledczy mają w rejestrze ponad sto osób ze środowiska sportowego. Na liście znajduje się wiele znanych nazwisk. Ponoć jeden z zagranicznych zawodników z obawy przed konsekwencjami karno-skarbowymi rozwiązał kontrakt i w trybie alarmowym opuścił Polskę.

Autorstwo: jtk
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. andi170 11.02.2022 11:08

    Za małe mają zarobki ci kopacze że muszą kraść,chore piłka nożna zawsze była i jest korupcjogenna.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.