Noszenie masek nie ma sensu

Opublikowano: 22.04.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1204

Wpływowy kanadyjski lekarz i główny doradca Światowej Organizacji Zdrowia znalazł się pod ostrzałem międzynarodowych ekspertów za swoje komentarze bagatelizujące ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa drogą powietrzną.

Dr John Conly, specjalista od chorób zakaźnych i profesor medycyny na Uniwersytecie Calgary, nie tylko zaprzeczył, że transmisja aerozolu jest główną drogą przenoszenia, ale także powiedział, że maski N95 mogą szkodzić — w tym powodować trądzik. Maski N95 jako jedyne zapewniają częściową ochronę osobie, która je nosi, wyposażone są w system filtracyjny.

„Za każdym razem, gdy patrzymy na korzyści, musisz spojrzeć na szkody, których w przypadku masek jest wiele” — powiedział Conly podczas dyskusji panelowej na University of Calgary 9 kwietnia na temat roli przenoszenia drogą powietrzną w pandemii COVID-19. „Występuje trądzik, problemy z egzemą, zapaleniem spojówek, zatrzymaniem wydalania CO2; u kobiet w ciąży wzrosło stężenie O2 — jest wiele skutków ubocznych”.

Według stanowiska WHO istnieje możliwość, że transmisja aerozolu może prowadzić do zarażeń COVID-19 w niektórych sytuacjach. Zmiana stanowiska WHO w sprawie przenoszenia aerozolowego jako głównego czynnika miałaby ogromny wpływ na potrzebę zwiększonej wentylacji powietrza i lepszego wyposażenia ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia i pracowników podstawowych na całym świecie.

Conly jest jednym z najbardziej doświadczonych kanadyjskich ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych, który był kiedyś szefem wydziału medycyny na Uniwersytecie Calgary i dyrektorem medycznym ds. zapobiegania zakażeniom w Alberta Health Services.

Ma również znaczący globalny wpływ na pandemię jako przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Badań i Rozwoju ds. Zapobiegania i Kontroli Zakażeń WHO ds. COVID-19, która podejmuje kluczowe decyzje dotyczące badań, które są podstawą zaleceń WHO. „Absolutnie wiemy, że istnieje przenoszenie drogą powietrzną” — stwierdził Conley podczas panelu dyskusyjnego. „Ale żeby móc powiedzieć, że jest to jedyny czy dominujący sposób przenoszenia potrzebujemy lepszych dowodów naukowych”.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka głównie poprzez małe kropelki wydalane, gdy osoba z COVID-19 kaszle, kicha lub mówi. Teraz setki naukowców twierdzą, że istnieją dowody na to, że wirus jest przenoszony również drogą aerozolową w powietrzu i wzywają WHO do zmiany zaleceń. Miałoby to poważne konsekwencje, ponieważ aerosole pozostają w powietrzu przez kilka godzin, a maski nie chronią przed wydzielaniem wirusa do powietrza przez chorych.

WHO zmieniła swoje wytyczne kilka dni po wysłaniu listu i przyznała, że aerozole mogą prowadzić do wybuchów zachorowań COVID-19 w miejscach takich jak chóry, restauracje i zajęcia fitness.

Amerykański Ośrodek Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaktualizował tymczasem swoje wytyczne, aby stwierdzić, że ryzyko zakażenia COVID-19 z powierzchni przedmiotów jest obecnie oficjalnie uważane za niskie — co oznacza, że dezynfekcja artykułów spożywczych, wycieranie paczek i czy unikanie placów zabaw są prawdopodobnie niepotrzebne.

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) po cichu zaktualizowała swoje wytyczne bez uprzedzenia w listopadzie po raz pierwszy wspominając o ryzyku przenoszenia w aerozolu. PHAC poszła o krok dalej i 12 kwietnia wydała dalsze zalecenia dla Kanadyjczyków, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się rozprzestrzeniania się COVID-19 w aerozolu oraz potrzebę odpowiedniej wentylacji i filtracji powietrza w celu zmniejszenia liczby cząstek wirusa w powietrzu.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 4,56 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o