Norweska rzeczywistość zaczyna rozczarowywać Polaków

Opublikowano: 05.01.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 633

Norweska telewizja państwowa jeszcze w ubiegłym roku alarmowała o spadającej popularności kraju wśród imigrantów z Polski. Doniesienia te potwierdza Artur Kubik, szef związku zawodowego Polaków w Norwegii. Jego zdaniem Polacy są rozczarowani dyskryminacją przy dostępie do świadczeń socjalnych czy mniejszymi wynagrodzeniami na jakie w porównaniu do Norwegów mogą liczyć Polacy zatrudnieni na tym samym stanowisku.

Nadawca publiczny NRK pod koniec grudnia opublikował tekst poświęcony brakom kadrowym w niektórych branżach gospodarki. Są one spowodowane głównie zmniejszającą się atrakcyjnością Norwegii wśród imigrantów. Telewizja twierdzi, że chodzi nie tylko o spadek wartości korony norweskiej, lecz również o rosnące płace w Polsce.

Szef związku zawodowego „Solidariet” potwierdza te doniesienia w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Zdaniem Kubika nie można jeszcze mówić o masowych powrotach do Polski, ale rzeczywiście od prawie pięciu lat widoczny jest głównie trend powrotny. Ogółem saldo migracji z i do naszego kraju wychodzi więc na zero.

Działacz polskiej mniejszości zwraca choćby uwagę na koszty utrzymania w Norwegii. Polacy na ogół zwracają uwagę na same zarobki, a tymczasem w ostatnich latach koszty życia znacząco wzrosły. Dodatkowo imigranci początkowo biorą ze sobą żywność z Polski, albo kupują ją w tańszej od Norwegii Szwecji, tymczasem z powodu pandemii koronawirusa przerwany został ten swoisty „łańcuch dostaw”.

Norwegia nie oferuje również świadczeń socjalnych na poziomie, którego spodziewają się polscy pracownicy. Sytuacja w Polsce za sprawą świadczeń rodzinnych także poprawiła się pod tym względem. Dodatkowo niezbyt wysokie są same emerytury. Kubik twierdzi, że w jednym z przypadków za 15 lat pracy w norweskiej stoczni jeden z Polaków otrzymał świadczenie niewiele wyższe od tego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Polacy bywają zresztą dyskryminowani w dostępie do zasiłków. „Solidariet” często interweniuje w sprawach związanych z samym ich otrzymaniem. W przypadku Polaków procedura ich przyznania potrafi trwać wiele miesięcy, natomiast wnioski Norwegów rozpatrywane są nawet w ciągu kilku dni. Podobnie jest zresztą z płacami. Norwegowie zatrudnieni na tych samych stanowiskach mogą liczyć na wyższe pensje od Polaków.

Według rozmówcy PAP wynika to w dużej mierze z różnic kulturowych, także wpływających na rozczarowanie Norwegią ze strony Polaków. Miejscowi nie są bowiem zbytnio zainteresowani integracją z imigrantami, więc nawiązanie nawet koleżeńskich relacji jest bardzo utrudnione.

Na podstawie: Bankier.pl, BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.