Norwegowie ingerowali w polski rynek medialny

Opublikowano: 07.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1366

Stany Zjednoczone próbują wpływać na decyzję w sprawie nowej koncesji dla TVN24, z kolei Norwegowie mieli ingerować w proces przejęcia spółki Polska Press przez PKN Orlen. Norweski Fundusz Naftowy jako udziałowiec polskiego koncernu miał oczekiwać, że w przejętych przez Orlen mediach „przestrzegane będą podstawowe prawa człowieka”.

Państwowy norweski Fundusz Naftowy jest mniejszościowym udziałowcem w PKN Orlen, dlatego może zabierać głos w sprawach dotyczących polskiego koncernu. Norwegowie byli zresztą zachęcani do tego przez Komitet Wolności Prasy działający w ramach norweskiego PEN Clubu.

Oczekiwał on więc poruszenia na walnym zgromadzeniu kwestii wolności prasy, a nawet wycofania się z Orlenu, jeśli polska spółka „nie okaże szacunku dla funkcjonowania niezależnych mediów w ramach demokratycznej infrastruktury”.

W ubiegłym roku Orlenowi udało się bowiem zakupić spółkę Polska Press, czyli wiodącego wydawcę prasy regionalnej w naszym kraju. W maju bieżącego roku norweski Fundusz Naftowy interweniował więc w Orlenie, domagając się „przestrzegania podstawowych praw człowieka”.

Kwestią przejęcia Polska Press zajęła się również Rada Etyki przy norweskim Ministerstwie Finansów. Sprawdza ona inwestycję norweskiego Funduszu Naftowego pod względem naruszeń praw jednostek w sytuacjach wojennych lub konfliktów.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.