Nord Stream hamuje rozwój polskich portów

Opublikowano: 15.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 853

Port Gdańsk w 2017 r. przeładował rekordowe 40,6 mln ton ładunków, czyli o prawie 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Mijający rok był także rekordowy dla portów Szczecin-Świnoujście, które przeładowały 25 mln ton ładunków. Jeśli do tego doliczymy jeszcze wyniki portu w Gdyni, to okaże się w 2017 roku polskie porty przeładowały łącznie ponad 86 mln ton towarów, co było rekordem w historii naszego kraju.

Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach polskie porty będą przeładowywać jeszcze więcej ładunków. W Gdańsku powstanie Port Centralny (który umożliwi przeładunek do 140 mln ton rocznie), w Gdyni – nowy Port Zewnętrzny, a tor wodny do zespołu portowego Świnoujście-Szczecin zostanie pogłębiony do 12,5 metra. Na dalszy rozwój polskich portów może wpłynąć… niemiecko-rosyjska rura z gazem biegnąca po dnie Bałtyku.

Co prawda 21 czerwca 2011 roku doszło do ustaleń między Angelą Merkel, a Donaldem Tuskiem w sprawie położenia gazociągu Nord Stream. Tuskowi zakomunikowano wówczas, że budowany gazociąg będzie częściowo blokował dostęp do portów w Świnoujściu i Szczecinie. Merkel obiecała jednak, że gdy tylko pojawi się taka potrzeba i wspomniane porty będą chciały przyjmować większe statki handlowe, to Niemcy “uregulują kwestie prawne” dotyczące pogłębienia położenia rur po swojej stronie, tak aby odblokować drogę morską do Świnoujścia i Szczecina dla dużych statków handlowych.

Kilka lat później (2015 r.) Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) rozpoczął prace przygotowawcze do budowy w Świnoujściu terminala kontenerowego i terminala ładunków masowych, które miały pozwolić na przyjmowanie statków o zanurzeniu większym niż 13,5 metra. W związku z powyższym ZMPSiŚ złożył do sądu w Hamburgu pozew przeciwko niemieckiemu Federalnemu Urzędowi ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii. Chodzi o to, że niemiecki urząd wyraził zgodę na przebudowę dwóch pierwszych nitek gazociągu Nord Stream I ułożonych w poprzek toru wodnego zapewniającego ruch statków z i do Świnoujścia. Strona polska domagała się w pozwie, aby na skrzyżowaniu gazociągu ze szlakiem żeglugowym do Świnoujścia rury gazowe zostały położone głębiej, co umożliwiłoby poruszanie się statków o większym zanurzeniu.

Niestety, obietnice Angeli Merkel złożone w 2011 roku Donaldowi Tuskowi, o tym, że w razie potrzeby Niemcy “uregulują kwestie prawne” dotyczące pogłębienia położenia rur po swojej stronie, okazały się być nic nie wartym pustosłowiem. 17 grudnia 2015 r. sąd w Hamburgu odrzucił wspomniany pozew ZMPSiŚ, a tym samym prawnie usankcjonował stan, w którym rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu będzie bardzo ograniczony.

Na podstawie: BiznesAlert.pl, PAP.pl, Stooq.pl, TVP.pl, Energetyka24.com
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 15.01.2018 12:23

    Merkel to rura.

  2. skyhigh 15.01.2018 23:24

    Makrela Angel to nie rura a świetny polityk, za to ta kukiełka Thusk to jej ordynans i podnóżek w jednym

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.