„Nocne Wilki” i ambasador Rosji w Braniewie

Opublikowano: 01.05.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 299

– Przybyliśmy do Braniewa, na największy w Europie cmentarz żołnierzy radzieckich, aby złożyć hołd bohaterom, którzy za cenę życia przynieśli nam zwycięstwo – mówił gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow, który w towarzystwie „Nocnych Wilków” i innych rosyjskich motocyklistów, po odwiedzeniu grobów czerwonoarmistów złożył kwiaty pod braniewskim pomnikiem gen. Władysława Andersa.

Pod względem liczby pochowanych czerwonoarmistów Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Braniewie jest największą taką nekropolią w Europie. Ma ponad 6,5 hektara powierzchni. Leży na nim ponad 31 tys. żołnierzy, którzy polegli na początku 1945 r. w walkach z Niemcami nad Zalewem Wiślanym. Większość kwater jest bezimienna. Nieco ponad 4 tys. pochowanych tam, to osoby o ustalonej tożsamości.

Od 2010 roku odbywają się w przeddzień Dnia Zwycięstwa rajdy motocyklistów z Obwodu Kaliningradzkiego na ten właśnie cmentarz. W tym roku do Braniewa przyjechało 57 motocyklistów w tym nie cieszące się w Polsce dobrą sławą „Nocne Wilki”.

Oprócz motocyklistów nekropolię odwiedziły również oficjalne delegacje rosyjskie. W sumie było kilkuset gości. Uroczystości miały charakter zarówno państwowy jak i religijny, bo odbyły się modlitwy ekumeniczne.

Byli przedstawiciele władz obwodu i rosyjskich służb dyplomatycznych, młodzież w mundurach korpusu kadetów, kilku weteranów Armii Czerwonej oraz delegacje z kaliningradzkich uczelni i szkół. Odegrano hymny Rosji i Polski i złożono wieńce.

– Mamy trudną historię stosunków między Polską i Rosją. Jeśli chcemy zbudować wspólną pokojową przyszłość powinniśmy wybrać z naszej historii to, co nas łączy, a nie dzieli. W Braniewie przekonujemy się, że to możliwe – powiedział ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andrejew. Dodając, że takie uroczystości w radzieckich miejscach pamięci odbywają się niezbyt często.

Po uroczystościach na cmentarzu Rosjanie pojechali do centrum Braniewa, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Andersa.

Według informacji Straży Granicznej wjazdu do Polski uniemożliwiono 9 osobom, które „nie spełniały wymogów zapisanych w kodeksie granicznym Schengen i ustawie o cudzoziemcach”.

– Jedna z tych osób miała np. wizę ważną dopiero od niedzieli – powiedziała rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz.

Policja oceniła że wizyta Rosjan miała – jak co roku – spokojny przebieg i nie doszło do żadnych incydentów. Po uroczystościach motocykliści wrócili do Kaliningradu, a dyplomaci rosyjscy do Warszawy.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Apel aby utrzymać portal!!!
Nie rozumiem dlaczego jest nas tyle koło 2000 użytkowników ma konta, czytają ludzie artykuły, komentują macie tu wszystko Video , Radio za free itp, a kilka pln żal wpłacić aby WM działało nadal??? co z wami ??? A Admin siedzi i pracuje od 10 lat i nadal co raz musi robić apele aby portal nie padł!!! dziś wpłaciłem 44 pln a wy ile?Jak bym miał więcej kasy to bym co mc cały koszt pokrył, bo mi wstyd za was.( prócz tych co to rozumieją i dają ile mają)

Sława!!!