Noblista też obywatel!

Opublikowano: 17.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1484

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, które zakłada zaniechanie poboru podatku dochodowego od laureatów Nagrody Nobla. „Zaniechanie poboru podatku od laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla jest uzasadnione interesem publicznym. Zwolnienie podatkowe stanowi wyraz podziękowania za wysiłek twórczy, zaangażowanie docenione w skali globalnej i rozsławienie Polski na arenie międzynarodowej” – czytamy w rozporządzeniu, które ukazało się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Nagroda dla Tokarczuk wyniosła 9 mln koron szwedzkich, czyli ponad 3,58 mln zł, a w ocenie skutków regulacji napisano, że szacowany podatek dochodowy oraz danina solidarnościowa od laureatów Nagrody wyniósłby ok. 1,25 mln zł. Ministerstwo postanowiło zwolnić pisarkę od podatku, chociaż samo przyznaje w rozporządzeniu, że Nagroda Nobla podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej i ustawa PIT nie przewiduje zwolnienia od podatku tego rodzaju nagród.

Przyznanie Nobla Oldze Tokarczuk jest niewątpliwie jej wielkim osiągnięciem, ale nie zmienia to jednak faktu, że trudno uzasadnić gest ministra zwalniający z podatku wybraną osobę. Nawet gdyby Tokarczuk zapłaciła 1,25 mln zł podatku, zostanie jej w kieszeni ponad 2,3 mln zł. To gigantyczne pieniądze, niedostępne dla 99,99 proc. obywateli Polski. Kwota 3,58 mln zł to równowartość prawie 1600 płac minimalnych (120 lat pracy!). Ale nawet nie to jest najistotniejsze. Niezależnie od wysokości i rangi Nagrody Nobla w demokratycznym państwie prawa płacenie podatków dotyczy wszystkich obywateli, niezależnie od ich zasług. Jeżeli bowiem mielibyśmy ustalać wartość obciążeń fiskalnych w zależności od interesu publicznego danej pracy, to pielęgniarki czy nauczyciele również powinni być zwolnieni od podatku albo płacić niższe podatki niż przedstawiciele innych, mniej ważnych społecznie zawodów.

Olga Tokarczuk zyskała wielki sukces, sławę, a przy okazji olbrzymie pieniądze. Waga jej osiągnięcia nie będzie jednak mniejsza, jeżeli część środków z jej nagrody zostanie wydana na niedofinansowaną służbę zdrowia, szkolnictwo, w którym część kadry otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej, czy niemal nieobecną w Polsce opiekę senioralną.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. realista 17.12.2019 15:42

  są równi i równiejsi.
  nic nowego… .. .

 2. MasaKalambura 17.12.2019 18:13

  Podatek dochodowy powinien być zniesiony a urzędnicy odpowiedzialni za jego liczenie zwolnieni. Wyjdzie na zero.

 3. MasaKalambura 17.12.2019 20:19

  Oczywiście przy wprowadzeniu genialnego w swej prostocie i autentycznego oskarżenia Stwórcy:
  „O ty, człowieku marny, co obowiązku jałmużny względem Mnie Najświętszego nie dopełniasz; w wysokości 2,5% twych oszczędności rocznych w gotówce powyżej ok 30 000 złotych, które posiadasz, mężczyzno i kobieto, lub kilku (nastu) gram złota od roku do roku! Bramy Raju o tej nazwie kluczy ode Mnie nie dostaniesz w tym Dniu, który nadchodzi z pewnością.

  A pamiętaj, kiedy jasnym stanie się ze Jestem, bramy Skruchy już też zamknięte będą. Oprócz naprawdę nielicznych.
  Mjej Mnie na uwadze spoglądając na brata i siostrę twoich potrzebujących. W ich oczach szukaj klucza do Otwartych Drzwi Bramy Jałmużny.”

  Należy umożliwić wierzącym wyznawanie wiedzy o sposobach zachowania państwa wiernych i sposobność do bycia prawdziwie wierzącym. W sensie sposobność nas, ludzi i obywateli.

  Nie potrzebna nam cyfrowa rejestracja tego, jak obdarzam innych. Ja człowiek. Ty mój bracie i siostro.

  Spoglądając zaś na sprawę noblistki, zgodnie z tym prawem powinna za rok zapłacić 2,5% od tego co jej zostanie po roku i lub jeśli coś z tego co na tym zarobi w sumie, dzięki błogosławieństwu Stwórcy.

  Chyba że już ma więcej niż próg zamożności; rok do roku. To wtedy jeszcze się dodaje. Jak zawsze u błogosławionych.
  Chyba ze ma męża i na jego barki składa całą pracę na siebie wobec Stwórcy. Ma do tego prawo w przeciwieństwie do mężczyzn. Ale jeśli już gra ze Stwórcą w osobistą grę na inwestycje w Raj, wie to sama z pewnością, że za swoje sprawy z Najwyższym najlepiej walczyć osobiście i z oddaniem.

  Płaci nie Państwu Rzeczypospolitej Polskiej, będącej niewolnicą Unii, która pojedynczym VATem ma się zadowolić; cłem i kilkoma innymi opłatami za wojsko policję i służbę zdrowia i może transport oraz środowiska przed korporacjami, armiami i głupotą ludzką. Tylko Państwu. Wam rodakom. Bezpośrednio lub na organizacje pomocy.

 4. MasaKalambura 17.12.2019 22:40

  Ochrony środowiska przed korporacjami, armiami i głupotą ludzką, powinno być.

  I nie 30 000 zł tylko ok 15 000 złotych jako minimalna własność w gotówce papierach wartościowych będących równoważnych 85 gramom złota. (ceny z dziś)

  Zaskakujące, choć było do przewidzenia, że konserwatywny zdawałoby się rząd wstawia na Min. Finansów przeciwnika gotówki, zwolennika wyłącznie czipowego obrotu pieniądza, co wierzącym skądinąd powinno zapalać lampkę apokaliptyczną.

  Było do przewidzenia, bo bez względu na rządy, wszystkie instytucje zwane Państwami są uzależnione od Lichwy. I muszą spełniać jej plany dla ludzkości jeśli chcą być “demokratycznie” dopuszczone do władzy. Czy to PO, PiS, Lewica czy Prawica, jesteś dłużnikiem, (a jesteś) bądź posłuszny…

 5. kopydlok 17.12.2019 23:19

  Cała ta nagroda powinna być rozdana czarnym ludom Afryki.

 6. realista 18.12.2019 00:25

  w ortografii to ta “%^&$” jest od ciebie z pewnością lepsza… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.