No women, no kraj

Opublikowano: 09.03.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 853

W całym kraju, w dużych miastach i mniejszych miejscowościach odbyły się wczoraj protesty kobiet w ramach Międzynarodowego Strajku. „Pełni praw reprodukcyjnych, państwa wolnego od zabobonów, wdrożenia i stosowania konwencji antyprzemocowej i poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet” – tego domagały się uczestniczki i ich sojusznicy.

Osoby organizujace polskie wydarzenia w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet przedstawiały się jako „oddolny, niezależny ruch społeczny wkurzonych kobiet i wspierających nas rozumnych mężczyzn”. Chcą kontynuować walkę o prawa kobiet i ich godne traktowanie, która w Polsce nabrała nowego wymiaru po Czarnym Poniedziałku 3 października 2016 r.

W Warszawie osoby manifestujące zajęły cały Plac Konstytucji. Były czerwone kartki dla obecnego rządu, uderzanie w patelnie i głośne okrzyki, a także transparenty z hasłami „No women, no kraj”, „W kwestii praw kobiet nie ma i nie będzie żadnego kompromisu”, „Stop przemocy wobec kobiet”. W proteście przeciwko temu problemowi niesiono również 500-metrową niebieską wstęgę nawiązującą do Niebieskiej Linii. Jedna z mówczyń, aktorka Maja Ostaszewska, przypomniała ze sceny, że walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest w interesie całego społeczeństwa i podkreślała, jaką siłę może mieć solidarność kobiet. Część kobiet protestowała w innym miejscu, na popularnej Patelni w centrum, bawiąc się na Freedom Disco. W kulminacyjnym momencie w Warszawie zgromadzonych było 17 tys. osób.

Pełen manifestantek był poznański Plac Wolności, gdzie z przemową wystąpiła Joanna Jaśkowiak, żona aktualnego prezydenta miasta. Kobiety masowo wyszły również na rynek w Katowicach, we Wrocławiu, w Olsztynie, gdzie zebrało się po kilka tysięcy osób. Ponad tysiąc kobiet przyszło pod siedzibę PiS w Łodzi. Także w mniejszych miastach, jak np. w Zielonej Górze, znalazło się po kilkaset odważnych obywatelek, które upominały się o podstawowe prawa kobiet i ich godne traktowanie.

W kilku miastach, m.in. w stolicy i w Lublinie, osoby manifestujące w obronie praw kobiet natknęły się na mniejsze kontrmanifestacje ze zdjęciami abortowanych płodów czy emblematami organizacji narodowych.

Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.