Niszczące tsunami może zagrozić kilku elektrowniom atomowym

Opublikowano: 25.09.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 958

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej uważają, że wiele indyjskich i pakistańskich elektrowni jądrowych może doznać poważnych uszkodzeń z powodu silnego trzęsienia ziemi i tsunami w regionie. Taki incydent może doprowadzić do wycieku oraz krytycznego uszkodzenia tych instalacji, a w skrajnych przypadkach nawet do katastrofy na miarę Czarnobyla i Fukushimy.

Mowa o elektrowniach jądrowych zlokalizowanych w pobliżu Morza Arabskiego. Woda morska jest w nich używana do chłodzenia reaktora. Niestety, obszar ten jest również bardzo aktywny sejsmicznie. Uważa się, że budowa wysokich tam może zmniejszyć te zagrożenia, jednak z ekonomicznego punktu widzenia takie rozwiązanie spowoduje, że wytwarzana energia będzie droższa.

Z kolei autorzy badania uważają, że ryzyko niszczącej fali tsunami na zachodnim wybrzeżu Hindustanu zostało niedocenione. Ostatnie silne trzęsienie ziemi o sile 8,1 miało miejsce tutaj w 1945 roku. Ale poza tym w swoich badaniach naukowcy udowodnili, że potężne trzęsienie ziemi miało miejsce na tym samym obszarze w 1524 roku. Naukowcy wykorzystali różne dowody, w tym pamiętniki portugalskich żeglarzy, a także analizy radiowęglowe muszli znalezionych daleko od morza.

Te muszle zostały znalezione w pobliżu kompleksu wydm w wiosce Kelshi. Naukowcy uważają, że pojawiły się on w tym regionie z powodu fali tsunami, która powstała w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera w strefie subdukcji Makran. W obecnych czasach, takie zjawisko mogłoby spowodować niesamowitą katastrofę z udziałem kilku elektrowni jądrowych zlokalizowane na wybrzeżu.

Należy pamiętać, że podobny dramatyczny przebieg wydarzeń miał miejsce w 2011 roku w Japonii. W wyniku silnego trzęsienia ziemi i następującego po nim tsunami doszło do poważnych zniszczeń w kraju, a w szczególności do poważnej awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie. Jej konsekwencje trwają po dziś dzień, a wówczas chodziło jedynie o uszkodzenie JEDNEJ elektrowni.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Springer.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.