Niszczące tsunami może zagrozić kilku elektrowniom atomowym

Opublikowano: 25.09.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 134

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej uważają, że wiele indyjskich i pakistańskich elektrowni jądrowych może doznać poważnych uszkodzeń z powodu silnego trzęsienia ziemi i tsunami w regionie. Taki incydent może doprowadzić do wycieku oraz krytycznego uszkodzenia tych instalacji, a w skrajnych przypadkach nawet do katastrofy na miarę Czarnobyla i Fukushimy.

Mowa o elektrowniach jądrowych zlokalizowanych w pobliżu Morza Arabskiego. Woda morska jest w nich używana do chłodzenia reaktora. Niestety, obszar ten jest również bardzo aktywny sejsmicznie. Uważa się, że budowa wysokich tam może zmniejszyć te zagrożenia, jednak z ekonomicznego punktu widzenia takie rozwiązanie spowoduje, że wytwarzana energia będzie droższa.

Z kolei autorzy badania uważają, że ryzyko niszczącej fali tsunami na zachodnim wybrzeżu Hindustanu zostało niedocenione. Ostatnie silne trzęsienie ziemi o sile 8,1 miało miejsce tutaj w 1945 roku. Ale poza tym w swoich badaniach naukowcy udowodnili, że potężne trzęsienie ziemi miało miejsce na tym samym obszarze w 1524 roku. Naukowcy wykorzystali różne dowody, w tym pamiętniki portugalskich żeglarzy, a także analizy radiowęglowe muszli znalezionych daleko od morza.

Te muszle zostały znalezione w pobliżu kompleksu wydm w wiosce Kelshi. Naukowcy uważają, że pojawiły się on w tym regionie z powodu fali tsunami, która powstała w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera w strefie subdukcji Makran. W obecnych czasach, takie zjawisko mogłoby spowodować niesamowitą katastrofę z udziałem kilku elektrowni jądrowych zlokalizowane na wybrzeżu.

Należy pamiętać, że podobny dramatyczny przebieg wydarzeń miał miejsce w 2011 roku w Japonii. W wyniku silnego trzęsienia ziemi i następującego po nim tsunami doszło do poważnych zniszczeń w kraju, a w szczególności do poważnej awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie. Jej konsekwencje trwają po dziś dzień, a wówczas chodziło jedynie o uszkodzenie JEDNEJ elektrowni.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Springer.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o