NIK zawiadomił o przestępstwie. Prokurator odmawia śledztwa

Opublikowano: 04.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1241

Oto Polska w pigułce: z jednej strony Najwyższa Izba Kontroli składa doniesienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez najwyższych urzędników państwowych. Z drugiej po komunikacie prokurator generalny oznajmia, że powodów do wszczęcia śledztwa nie widzi. I prokuratura odmawia działań.

A to wszystko w ramach wojny politycznej między politykami prawicy. Niewiele jest osób, które wierzą w szczerość intencji jednej i drugiej strony.

Zawiadomienia NIK dotyczyły premiera, trzech ministrów: szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Poza tym zawiadomienia dotyczyły zarządów państwowych instytucji: Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Portal Onet.pl z własnych źródeł uzyskał informacje, że decyzja o nie wszczynaniu śledztwa zapadła bez przeprowadzenia postępowania sprawdzającego. Miało to być spowodowane, jak utrzymuje portal, faktem, że wszelkie kontakty między prokuraturą i NIK miałyby obowiązkowo przechodzić przez ręce Bogdana Święczkowskiego, zastępcy Zbigniewa Ziobry. Święczkowski na piśmie zażądał od prokuratorów rejonowych, by pisma z NIK, kierowane do prokuratur rejonowych, były wysyłane do Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej. Odpowiedzi zaś, „należy przekazywać do NIK jedynie za pośrednictwem Prokuratury Krajowej”.

Odmowa wszczęcia śledztwa miała być też „zasugerowana” przez Prokuraturę Krajową. Trudno ocenić to inaczej niż jak ręczne sterowanie postępowaniem.

Wojna między byłymi politycznymi sojusznikami: Marianem Banasiem a prezesem Jarosławem Kaczyńskim i jego kolegami kompromituje państwo i jego instytucje.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 10, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Popatrzmy na to z drugiej strony, w przeszłości prokuratorzy rejonowi bardzo często związani z lokalnymi sitwami w ogóle nie reagowali na raporty NIK. I NIKt o tych sprawach, które miały być wszczęte a nie były nie wiedział.

elroman
Użytkownik
elroman

Prawo i sprawiedliwość, nic dodać nic ująć .