NIK sprawdziła rządowy program dla górnictwa węgla

Opublikowano: 28.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1329

Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport „Przygotowanie i realizacja »Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce«”. Jest to owoc kontroli między innymi działań Ministerstwa Aktywów Państwowych, którym kieruje Jacek Sasin.

W ocenie NIK, przygotowanie programu było nierzetelne, a jego wykonanie nie spowodowało stabilizacji sytuacji sektora górnictwa węgla kamiennego, który utracił rentowność. Oznacza to, że nie osiągnięto głównego celu programu. Z siedemdziesięciu czterech działań tylko w odniesieniu do czterech wskazane zostały podmioty odpowiedzialne za ich zrealizowanie. Z trzydziestu czterech projektów zaś zaledwie pięć.

Najwyższa Izba Kontroli oceniła nadzór ministra aktywów państwowych nad realizacją programu za niewystarczający. Portal „Business Insider” pisze: „Wyniki sektora ulegały pogorszeniu — z kwoty 3 mld zysku netto w 2017 r. spadły do 6,2 mld zł straty netto w 2020 r. Jednocześnie istotnie wzrosło zadłużenie kopalń”.

Odnotowano spadek wydobycia o 17%. Zatrudnienie spadło z kolei o 3,2%. Z powodu braku analiz opłacalności i wykonalności część działań z programu nie została wykonana.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Business Insider”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.