NIK prześwietli ABW i CBA
Najwyższa Izba Kontroli po raz pierwszy od wielu lat przyjrzy się działalności służb specjalnych, w tym ABW i CBA. Kontroli poddana zostanie też dbałość rządu o bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Kolegium Najwyższej Izby Kontroli uchwaliło plan pracy Izby na rok 2012. Już w najbliższych miesiącach NIK przyjrzy się programowi przygotowania państwa w zakresie energetyki jądrowej, sprawdzi funkcjonowanie gazowych sieci przesyłowych oraz poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego.
Po raz pierwszy od 10 lat przeprowadzony zostanie monitoring służb specjalnych. Kontroli poddany zostanie m.in. nabór oraz szkolenie kandydatów do służby w Policji i służbach specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.
Pod lupą kontrolerów znajdą się także kluczowe inwestycje drogowe i kolejowe. Sprawdzony zostanie też system pozyskiwania i wydatkowania środków unijnych. Podjęte też zostaną działania kontrolne dotyczące przygotowania szkół do przyjęcia sześciolatków.
Łącznie z kontrolami wykonania budżetu NIK przeprowadzi w roku 2012 ponad 200 kontroli.
Opracowanie: PiKa
Na podstawie: NIK
Źródło: Stefczyk.info